Nazilli Türk Ocağı'ndan Çanakkale Konferansı

13 Mart 2015
Nazilli Türk Ocağı'ndan Çanakkale Konferansı

Nazilli Türk Ocağı tarafından13 Mart 2015 Cuma günü Nazilli Belediyesi Tiyatro salonunda Konuşmacı olarak Pamukkale Üniversitesi Öğretim Üyesi Yard. Doç.Dr. Durmuş AKALIN’ın katıldığı “ÇANAKKALE GEÇİLMEZ ; çünkü…” konulu konferans düzenlendi.

 

Düzenlenen konferansa Belediye Başkan Yardımcısı Mustafa Akaya, MHP İlçe Başkanı Kürşat Engin Özcan, Bozdoğan MHP İlçe Başkanı Birol Gürsoy, Erzurumlular Derneği Başkanı Hüseyin Akkuş ve vatandaşlar katıldı.

 

Sunuculuğunu ADÜ öğrencisi Sema Tuna’nın yaptığı konferansın açış konuşmasını şube başkanı Ahmet Çekim yaptı. Ahmet Çekim konuşmasına;  "İstiklal Marşımızın kabulünün 94. yılında başta M.Akif Ersoy olmak üzere istiklalimiz için canlarını vermiş, kanlarını dökmüş, emek harcamış bütün ecdadımızı rahmet ve minnetle anıyoruz" diyerek başladı. Bundan 7 yıl önce Ukrayna’da vefat eden İstanbul eski Ülkü Ocakları Başkanı Mehmet Gül için “Ruhu Şad olsun !” dedi. Aydın ilimizin kıyı şeridindeki 11 ada ve kayalıkla ilgili gazetelerde çıkan Yunanistan’ın ilgisi konusunda endişelerini dile getirdi. Vatan topraklarının önemi üzerinde durdu. Ardından Türk Ocakları Genel Merkezinin yayınladığı 9 maddelik basın açıklamasını okudu.

Daha sonra kürsüye gelen Yrd. Doç.Dr. Durmuş Akalın 1915 yılında Osmanlı ve Avrupa’daki siyasi ve ekonomik gelişmeleri geniş biçimde değerlendirdikten sonra Almanlarla yapılan anlaşmalardan sonra Osmanlı’ya katılan Goben ve Breslau zırhlılarının Karadeniz’e çıkışlarının yasak olmasına rağmen tatbikat amacıyla çıktıkları Karadeniz’de Rus Limanlarını(Sivastopol ve Odessa) bombalayarak Osmanlı’nın savaşa katıldığını geniş biçimde değerlendirdi. Sayın Akalın’ın aynı zamanda Çanakkale Şehitliği rehberi olması nedeniyle açılan bütün cepheleri Türk komutanlarını, şehitliklerin nasıl oluştuğunu, bunun yanı sıra İngiliz,Fransız ve Anzak Savaş Gemilerinin (103 parça) Çanakkale’deki siperleri  bombalamalarını detaylı bir şekilde anlattı. 18 Mart  Çanakkale Zaferinin ve 25 Nisan 1915 kara savaşlarını uzun bir anlatımla değerlendirdi. Mustafa Kemal Atatürk, Enver Paşa, Alman Liman Von Sanders, Seyit Onbaşı, Anzak çıkarması, Nusrat Mayın Gemisi, 57.Alay, Hasan Mefsuf Şehitliği isimleriyle ilgili özel açıklamalarda bulundu. Programının sonunda 20 dakikalık özel bir izinle aldığı Çanakkale Zaferi belgesel CD’sini katılanlara izletti. Büyük ilgi gördü.

 

Programın sonunda kendisine Belediye Başkan Yardımcısı Mustafa Akaya tarafından günün anısına çiçek takdim edildi. 

Türkocağı Tv

Türkocağı Tv

Tümü

Türk Ocaklarından Haberdar Olun

Yazarlar

Tümü