Cumhurbaşkanı Gül, 3 gün süren Türkmenistan ziyaretini tamamladı

00 0000

Cumhurbaşkanı Gül, Bayan Gül ile beraber, Türkmenistan Devlet Başkanı Berdimuhamedov’un davetlisi olarak Türkmenistan’a bir ziyaret gerçekleştirdi. Türkmenistan Devlet Nişanı’nın ülke tarihinde ilk kez olarak Cumhurbaşkanı Gül’e tevcih edildiği ziyarette, iki ülke arasında başta enerji olmak üzere 12 iş birliği anlaşması imzalandı. Türkmenistan Devlet Enstitüsü tarafından fahri profesörlük unvanı da verilen Cumhurbaşkanı Gül, “Ortak tarih ve kültürümüz, halklarımız arasındaki kadim bağların temelini oluşturmaktadır. Ortak atalarımızın bir zamanlar şaha kaldırdığı topraklar olan Türkmenistan, bizim ata yurdumuzdur” dedi.

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, eşi Hayrünnisa Gül ile beraber, Türkmenistan Devlet Başkanı Gurbangulu Berdimuhamedov’un davetlisi olarak Türkmenistan’a bir ziyaret gerçekleştirdi.

Cumhurbaşkanı Gül ve Bayan Gül’ü Saparmurat Türkmenbaşı Havalimanı’nda Türkmenistan Bakanlar Kurulu Başkan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Raşit Meredov, Eğitim Bakanı Gülşat Mamedova, Türkmenistan’ın Ankara Büyükelçisi Ata Serdarov, Türkiye’nin Aşkabat Büyükelçisi Şevki Mütevellioğlu ve diğer yetkililer karşıladı. Karşılamada, Türk ve Türkmen heyetlerinin yanı sıra çok sayıda Türk vatandaşı da yer aldı.

MERKEZ MEYDANI’NDA RESMÎ KARŞILAMA TÖRENİ

Cumhurbaşkanı Gül, Türkmenistan Devlet Başkanı Gurbangulu Berdimuhamedov tarafından Merkez Meydanı’nda resmî törenle karşılandı. Törenin ardından iki ülke heyetlerinin takdimi yapıldı. Şeref Kıtası’nın tören geçişini izleyen Cumhurbaşkanı Gül ile Devlet Başkanı Berdimuhamedov daha sonra Ruhiyet Köşkü’ne geçtiler.

CUMHURBAŞKANI GÜL’E TÜRKMENİSTAN DEVLET NİŞANI TEVCİH EDİLDİ

Cumhurbaşkanı Gül, daha sonra, Aşkabat’ta Ruhiyet Köşkü’nde, Türkmenistan Devlet Başkanı Gurbangulu Berdimuhamedov tarafından kendisine Türkmenistan Devlet Nişanı tevcihi dolayısıyla düzenlenen törene katıldı.

TÜRKMENİSTAN DEVLET NİŞANI, TÜRKMENİSTAN TARİHİNDE İLK KEZ VERİLDİ

Cumhurbaşkanı Gül, törende yaptığı konuşmada, ata vatan Türkmenistan’ın en önemli nişanı olan Türkmenistan Devlet Nişanı’nın tarafına tevcihinden dolayı şeref duyduğunu belirterek, “Türkmenistan’da ilk kez verilen bu nişana layık görülmem vesilesiyle şahsıma gösterilen teveccüh için de tüm kalbimle teşekkür ederim” dedi.

CUMHURBAŞKANI GÜL YÖRESEL KAFTAN GİYİP KUŞAK BAĞLADI

Devlet Başkanı Berdimuhammedov, Cumhurbaşkanı Gül’e Devlet Nişanı’nı takdim edip, beratını sunmasının ardından, yöresel kaftan giydirip kuşağını bağladı. Başına kalpak da takan Cumhurbaşkanı Gül ile Devlet Başkanı Berdimuhamedov birlikte fotoğraf çektirdi.

Devami: http://www.tccb.gov.tr/ziyaretler/turkmenistan-ziyaret/

Türkocağı Tv

Türkocağı Tv

Tümü

Türk Ocaklarından Haberdar Olun

Yazarlar

Tümü