Çankırı Şubesinden Çanakkale Konferansı

15 Mart 2015
Çankırı Şubesinden Çanakkale Konferansı

Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Nurullah Çetin, "Çanakkale, vahşete karşı bir medeniyet savaşıydı. Milli mücadele ise Çanakkale'nin devamıydı" dedi.

 


Prof. Dr. Çetin, Çankırı Karatekin Üniversitesi Avrasya Stratejik Araştırmalar Merkezi (ÇAVSAM) ve Türk Ocakları tarafından 100. yıl Kültür ve Sanat Merkezi'nde düzenlenen "100. Yılında ÇanakkaleZaferi" konferansında, Çanakkale Savaşının önemli bir süreç olduğunu söyledi.

 


Tarihte 600 yıllık hükümranlığı döneminde Adalet ve hakkaniyetle hükmeden bir milletin bağımsızlığının en doğal hakkı olduğunu vurgulayan Çetin, "Türk milleti olarak bugün bizim istikbalimizin ve bağımsızlığımızın yegane sembolü bayrağımızdır. Çanakkale'de ve Milli Mücadelede bizi zafere taşıyan, bayrak ve istiklal mücadelesi ruhuydu" diye konuştu.

 


Çetin, Çanakkale'nin vahşete karşı bir medeniyet savaşı olduğunu dile getirerek "Milli mücadele ise Çanakkale'nin devamıydı. Bu savaş düşmanın imkanına karşı Mehmet'in iman mücadelesiydi. Mehmet Akif Ersoy da İstiklal Marşı'nı hem milli hem dini değerlere bağlı bir ruhla yazmıştır" ifadesini kullandı.
ÇAVSAM Müdürü Yrd. Doç. Dr. Reha Yılmaz da Çanakkale'nin Türk halkı için önemli bir zafer olduğunu kaydetti.

 


Konuşmaların ardından Prof. Dr. Nurullah Çetin'e, Türk Ocakları Çankırı Şubesi Başkanı Ali Harmancı tarafından plaket verildi.

Türkocağı Tv

Türkocağı Tv

Tümü

Türk Ocaklarından Haberdar Olun

Yazarlar

Tümü