Bursa Şubesinden Çanakkale’den İstiklale Programı

12 Mart 2015
Bursa Şubesinden Çanakkale’den İstiklale Programı

 “Çanakkale’den İstiklale” adlı program gerçekleştirildi.

 

12 Mart 2015 tarihinde Bursa Türk Ocakları, Güzel Sanatlar Müdürlüğü ve Türkiye Cumhuriyeti Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın ortaklaşa düzenlediği program; Uludağ Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Araştırma Görevlisi Tayfun BARIŞ’ın İstiklal Marşı’nın kabulüne kadar ki geçen zamanı kendine has üslubuyla anlattığı sunumla başladı. Ardından Hakan ÖZLEV yönetimindeki Bursa Devlet Türk Müziği Korosu’nun, çoğunluğunun sözü Mehmet Akif’e ait eserlerin ve Çanakkale Marşı, Ordu Marşı ve Çırpınırdı Karadeniz gibi eserlerin de seslendirilmesiyle program devam etti.

 

Tayfun Barış konuşmasında; Mehmet Akif’in hayatından Kurtuluş Savaşı’nın seyrine, Çanakkale Savaşı’nın kurtuluş mücadelesine etkisinden İstiklal Marşı’nın nasıl bir atmosferde meydana geldiğine değin Türk milletinin şahlanış mücadelesini yalın bir dille anlatırken milli hissin verdiği duygusal anlar da yaşandı.

 

Tayfun Barış konuşmasını sonlandırırken “Allah bu millete bir daha İstiklal Marşı yazdırmasın” sözüne yürekten katıldığını söyledi. Ardından Türk milletinin bağımsızlık mücadelesinde canlarını veren şehitlerimize rahmet ve gazilerimize de saygılarını iletti.

 

Barış’a Bursa Türk Ocağı özel anmalığını Prof. Dr. Mustafa Cemiloğlu takdim etti.

 

 Ardından Bursa Türk Sanat Müziği Korosu’nun Akif’in şiirlerinin bestelenmesinden oluşan özel konseri başladı. Konserde saz ve ses sanatçılarının performansı büyük ilgi ve beğeni topladı. Program koro şefi Hakan Özlev’e çiçek takdimiyle sonlandı.

 

Haber: Merve AKSOY

Türkocağı Tv

Türkocağı Tv

Tümü

Türk Ocaklarından Haberdar Olun

Yazarlar

Tümü