Çin Türkistan’da katliam yaptığını kabul etti

10 Temmuz 2013

Press Medya, 2 Temmuz 2013

Komünist Parti yöneticisi Doğu Türkistan’da katliam yaptıklarını açıkça itiraf etti. Katliama dünya sessiz. Doğu Türkistan’da 23 Nisan 2013′te Kaşgar bölgesinin Sırıkbuya kentinde 21, 26 Haziran’da Turfan’ın Lukçun kentinde 25, 28 Haziran’da Hoten’in Hanırık kentinde 2, ve 29 Haziran’da Urumçi’de 2 kişi olmak üzere işgal karşıtı olaylarda toplam 70 Müslüman Uygur öldürüldü.  Katliamdan sonra, Çin işgal yönetimi 29 Haziran’dan başlayarak Urumçi’ye Çin’den onbinlerce asker, tank ve zırhlı araçlar ile toplumsal olaylarda kullanılan çeşitli saldırı araçları sevk etti. Etnik, dışlayıcı ve ayırımcı bir politika izleyerek Müslüman Uygur halkına gözdağı veren Çin’in İçişleri bakanı da olaydan sonra derhal başkent Urumçi’ye gelerek operasyonları bizzat yönetti.

BBC’de yer alan haberlere göre; Çin İçişleri Bakanlığı 1 Temmuz’da bir genelge yayınladı. Genelgeye göre Doğu Türkistan’da yaşayan Uygurların sapı ile birlikte boyu 15- 22 santimetreyi geçen ve yanında taşıdığı cep çakıları ile yanıcı ve patlayıcı maddeler ile bunların yapımında kullanılan maddeleri 10 gün içinde en yakın güvenlik birimine teslim etmeleri istendi.
Bugün yayınlanan emirnamede ise yönetim aleyhtarı fikirler taşıyan, Çin yönetiminin terörist olarak nitelendirdiği eylemlere katılan veya şüphe çeken kişilerin ihbarının Doğu Türkistan bölgesinde yaşayan her Çin vatandaşının (Müslüman Uygurların) öncelikli görevi olduğu, bunları ihbar edenlerin isimlerinin gizli tutulacağı ve koruma verileceği bildirildi. Ayrıca ihbarın şifahi, yazılı, telefon ve sosyal medya aracılığı ile yapılabileceği, ihbarcılara 50-100 bin Yuan (8.100 – 16.200 $) arasında para ödülü verileceği açıklandı. Çin işgal yönetiminin bu genelge ile esas amacının, cep çakısı taşımayı geleneksel halde sürdüren Uygurları bu adetten soğutmak, aralarındaki birlik, beraberlik ve kardeşlik duygularını yok etmek ve birbirine düşman etmek olarak yorumlanıyor.

Devami: http://www.uyghurcongress.org/tr/...

Türkocağı Tv

Türkocağı Tv

Tümü

Türk Ocaklarından Haberdar Olun

Yazarlar

Tümü