Bursa Türk Ocağı Erdal Sarızeybek’i Ağırladı

16 Mart 2015
Bursa Türk Ocağı Erdal Sarızeybek’i Ağırladı

Bursa Türk Ocakları Erdal Sarızeybek’i ağırladı.

 

“Çözüm Süreci Nereye Gidiyor?” adlı konferansa ilgi yoğundu.

 

Sarızeybek önce Bursa Türk Ocakları Gençlik Kollarının, Türk Dünyası ve Kültürü Topluluğu bünyesinde Uludağ Üniversitesi’nin konuğu oldu. Yine “Çözüm Süreci Nereye Gidiyor?” başlığı altında öğrencilerle gündeme dair deneyim ve değerlendirmelerini paylaştı. Aynı günün akşamı(16.05.15) Türk Ocakları Bursa Şubesi’ne misafir olan Sarızeybek; Pkk’nın stratejilerinden hükümetin izlediği yola, halkın kışkırtılıp ayrılıkçı propaganda yapılmasından Türkiye’deki iç karışıklığa, Büyük Ortadoğu Projesi’nden Türkiye’nin bölünme planlarına, Türkiye’nin Orta Asya ve Ortadoğu’daki yerine kadar birçok konuyu ele aldı.

 

Sarızeybek, 1920’li yıllarda vatanın durumu nasılsa şimdi de aynı olduğunu ve Sevr’in yerini Büyük Ortadoğu Projesi’nin aldığını kaydetti. Bu bağlamda hükümet stratejilerini eleştiren Sarızeybek; halkın bir kaos ve terör ortamına çekilmek istendiğini, Güneydoğu’da artık devlet varlığının söz konusu olmadığını ve oradaki vatandaşlara baskı ve şiddet uygulandığını ancak devletin oraya müdahale etmediğini, yaşanan olaylara göz yumduğunu kaydetti.

 

Çözüm sürecinde sanatçıların ön plana çıkarılarak halka sunulmasını da eleştiren Sarızeybek, “Bu insanlara saygımız var fakat terör nedir bilmeyen insan akil olup halka neyi, nasıl anlatır?” diyerek sürece tepki gösterdi.

 

8. Cumhurbaşkanı Turgut Özal'ın Irak'a yönelik uyguladığı politika ile Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Suriye'ye uyguladığı politikanın aynı olduğunu savunan Sarızeybek sözlerini şöyle sürdürdü:

 

"Özal, o tarihte diyordu ki 'Saddam zalimdir' şimdi Erdoğan 'Esad zalim' diyor. Özal, 'Irak'ta demokrasi yoktur, Saddam halkına zulmediyor' diyordu, şimdi de Erdoğan, 'Suriye'de demokrasi yoktur, Esad halkına zulmediyor' diyor. Özal, 'Irak'a demokrasi getireceğiz' diyordu, bugün de Erdoğan 'Suriye'ye demokrasi getireceğiz' diyor. O zaman Özal, 'Türkiye karlı çıkacak, Irak parçalanmayacak, PKK terörü bitecek' diye bize söz vermişti. Sonra Amerika'ya destek verdi, bir ay sonra da savaş bitti. Peki, ne oldu? O zaman da 100 milyar dolar ekonomik zararımız oldu. Özerk Kürdistan kuruldu ve Barzani, Talabani çıkarıldı. PKK bitti mi? Hayır daha da büyüdü."

 

Sarızeybek, Türkiye'nin bugün de aynı noktada olduğunu ileri sürdü. 

 

            Sarızeybek, çözüm süreci denen ihanet projesini ve bu bağlamda hangi tavizlerin verildiğini, bu sürecin baş aktörlerini ve Sevr’in yeniden nasıl canlandırıldığını tüm açıklığıyla ortaya koydu.

 

Sözlerini “Ne mutlu Türk’üm diyene!”, Tanrı Türk’ü ve Türk yurtlarını korusun!” diyerek bitirdi.

 

Haber: Merve AKSOY

Türkocağı Tv

Türkocağı Tv

Tümü

Türk Ocaklarından Haberdar Olun

Yazarlar

Tümü