Hatay Şubesinde 100. Yılında Çanakkale Paneli

17 Mart 2015
Hatay Şubesinde 100. Yılında Çanakkale Paneli

Türk Ocakları Hatay Şubesi 17 Mart 2015  Salı günü Hatay Büyük Şehir Belediyesi Meclis Toplantı Salonunda "100. Yılında Çanakkale" adlı panel yaptı.

 

Moderatörlüğünü Mustafa Kemal Üniversitesi Tarih Bölüm başkanı Sayın Doç. Dr. Ahmet GÜNDÜZ hocanın yaptığı panelimize, aynı üniversiteden konuşmacı olarak katılan, Yrd. Doç. Dr. Süleyman HATİPOĞLU,( Kara savaşları) Yrd. Doç. Dr. Sacit UĞUZ,(Deniz savaşları) Yrd. Doç. Dr. İsa KALAYCI( Çanakkale Savaşlarının Genel değerlendirilmesi) konularını anlattılar.

 

Ocak Başkanı Ali GÜNDÜZ’ün açış konuşması:

 

Çanakkale Savaşları, Birinci Dünya harbi içerisinde, Tarihin en kanlı savaşı olarak bilinir.
Çanakkale Savaşı, yalnızca Türk Savaş Tarihinin bir sayfası, yada Birinci Dünya savaşının yalnız bir parçası değil, başlı başına, dünyayı dize getiren, dünyanın en güçlü ordularını,Çanakkale’den geçirmeyen, muazzam bir olay ve Dünya tarihinin dönüm noktasıdır.

 


Çanakkale, düşmana el ve gönül birliği içinde karşı koyan, Türk Milletinin gerçek zaferidir.
Milletin ruhunda, insanlık aleminde, sönmez ve sönmeyecek olan bir hatıradır Çanakkale. 
Bu günkü misak-ı Milli hududumuzun çizilmesindeki Türk’ün zaferdir, Çanakkale.

 

 

 Anadolu’nun yiğitleri, Sadece Çanakkale’de değil, 
Yemen’in, Sina’nın, Arabistan’ın kızgın çöllerinde, yıllarca Arap isyancılarla ve İngilizlerle, savaşıp, şahadet şerbetini içemeyenler, Çanakkale ye gelip, cennetin kapısını araladılar.

 

 

Kafkasya’nın dondurucu soğuğunda, Galiçya’nın bataklığında, Romanya’da Mekadonya'da aynı his ve fedakarlıkla çarpıştılar. Türk’ün asil ruhunu, bütün dünyaya tanıttılar. Ve koca bir tarihi dolduracak, İstiklal Harbimizle İstiklalimizi kazandılar. Bu kadar asil ve candan bir millet yenilmemiştir, yenilmeyecektir.


Çanakkale, milletimiz, gurur ve iftiharla nesiller boyu övüneceğimiz bir destandır.

 


100 Yıl önce Çanakkale’de bu aziz millet nasıl el ve gönül birliği yapıp, düşmana geçit vermediyse, Bugün üzerinde oynanan kirli oyunlara da geçit vermeyecek, fitne ve fesatı, bertaraf ederek kutlu yoluna devam edecektir.

 


"100. Yılında Çanakkale"  panelimize değerli katkılarından dolayı, Oturum Başkanı, Sayın Doç. Dr. Ahmet GÜDÜZ Beye, Yrd. Doç. Dr. Süleyman HATİPOĞLU’na, Yrd. Doç. Dr. Sacit UĞUZ’a ve  Yrd. Doç. Dr. İsa KALAYCI’ya teşekkür ediyorum.

 

Türkocağı Tv

Türkocağı Tv

Tümü

Türk Ocaklarından Haberdar Olun

Yazarlar

Tümü