Samsun Şubesinden Nevruz Açıklaması

19 Mart 2015
Samsun Şubesinden Nevruz Açıklaması

Binlerce yıllık geçmişi bulunan, Türk dünyası tarafından kutlanan Nevruz Türk milletinin dini bayramlardan sonraki tek milli bayramıdır. Bağımsız olan Orta Asya'da ve Kafkaslardaki Türk devletleri ile Türk toplulukları tarafından 3 gün ile 7 gün arasında resmi bayram olarak kutlanan Nevruz’un anlamı Türklerin Ergenekon'dan çıkışını sembolize etmesidir. Aynı zamanda Nevruz zor kış şartlarının sona ermesi baharın gelmesinin müjdecisidir. Selçuklu ve Osmanlı dönemlerinde de kutlanan Nevruz Bayramı Cumhuriyetin ilk yıllarında da bizzat Atatürk'ün katıldığı törenlerle Ankara'da kutlanmıştır.

 

 Türk Dünyasının genelinde büyük bir bayram olarak kutlanan Nevruz'un Türkiye'de daha büyük etkinliklerle kutlanmasını arzu etmekteyiz. Türk Dünyası ile kültürel bağları güçlendirme açısından bunu önemsiyoruz. Samsun'da geçtiğimiz yıllarda Cumhuriyet Meydanı'nda kutlanan Nevruz bayramı kutlamalarının bu sene Alaçamın bir köyünde yapılmasını anlamış değiliz. Gönül isterdi ki bu sene yine Cumhuriyet Meydanı’nda Samsunlu hemşehrilerimiz ile Nevruz’u protokolümüzle birlikte kutlayabilseydik.

 

Bölücü terör örgütünün yıllardır istismar ettiği Nevruz Türk Dünyasına, Türk Milletine ait bir bayramdır. Nevruz’un Türk milletinin birliğine, dirliğine, güvencine vesile olmasını diliyor Nevruz bayramını kutluyoruz.

Türkocağı Tv

Türkocağı Tv

Tümü

Türk Ocaklarından Haberdar Olun

Yazarlar

Tümü