Azerbaycan’da Nevruz Kutlanıyor

21 Mart 2015
Azerbaycan’da Nevruz Kutlanıyor

Baharın habercisi olarak kabul edilen Nevruz Bayramı başkent Bakü’de çeşitli kutlamalarla başladı. Nevruz kutlamaları 28 Mart’a kadar devam edecek.

Türk dünyasının en önemli bayramlarından, baharın habercisi olarak kabul edilen Nevruz Bayramı, Azerbaycan’da çeşitli etkinliklerle kutlanmaya başladı.

Bakü’deki tarihi Kız Kalesi’nin çevresinde, nevruz kutlamaları için çeşitli hazırlıklar yapıldı. Nevruz ateşini Cumhurbaşkanı İlham Aliyev yaktı.

Aliyev, Nevruz Bayramı’nın Azerbaycan’ın milli serveti olduğunu vurgulayarak, bu bayramı ancak bağımsızlığa kavuştuktan sonra kutlayabildiklerine dikkati çekti.

Azerbaycan’ın her geçen yıl daha da güçlenerek bağımsızlık yolunda ilerlediğini belirten Aliyev, Ermenistan-Azerbaycan arasındaki Yukarı Karabağ sorunun da halen çözüme kavuşturulamamasından duyduğu üzüntüyü dile getirdi. Aliyev, Ermenistan’ın işgalci siyasetinden vazgeçmediğini ve temas hattında çeşitli tahribatlar yaptığını, ancak Azerbaycan ordusunun düşmana gerekli cevabı vererek, şehitlerinin kanını yerde bırakmadığını dile getirdi.

Renkli kutlamalar yapıldı

Konuşmadan sonra kutlamalar Hazar Denizi’nin kıyısındaki parkta devam etti. Azerbaycan’ın farklı bölgelerinden Bakü’ye gelen yöresel kıyafetli sanatçılar gösteri yaptı.

Nevruz Bayramı’nın simge karakterlerinin yumurta tokuşturması ve atışmaları ilgiyle izlendi.

Cumhurbaşkanı Aliyev de ailesiyle el sanatları, geleneksel ev eşyaları ile yöresel yemek stantlarını gezdi, çeşitli spor dallarında sporcuların gösterilerini izledi.

Azerbaycan’da nevruz kutlamaları, 28 Mart’a kadar devam edecek.

TürkYurduHaber

Türkocağı Tv

Türkocağı Tv

Tümü

Türk Ocaklarından Haberdar Olun

Yazarlar

Tümü