İşgalci Çin’den Yine Katliam: 4 Uygur Türk’ü Şehit Edildi

21 Mart 2015
İşgalci Çin’den Yine Katliam: 4 Uygur Türk’ü Şehit Edildi

Çin İşgal Yönetiminin bu yıl başından itibaren , Müslüman Uygurların Dini inançları, Milli ve kültürel değerleri ile kutsallarına yönelik saldırılarını, yasaklama ve engellemelerini yasal hale getirmesinden sonra, Müslüman Uygur Türklerinin bu yasak ve baskılara karşı tepkileri gün geçtikçe artarak çeşitli şekillerde devam ediyor.
Çinli işgalcilerin geçen ay, Doğu Türkistan’ın tarihi, Dini ve Milli Sembolü kabul edilen Kaşgar’in ünlü Eyidgah Cami’nin onbinlerce kişinin namazlarını eda ettiği büyük Meydan’da Çin Milli Bayramı olan Çağan’ın kutlanmasına Müslüman Uygurları zorla toplayarak iştirak ettirmesi,Cami imamlarını, Körpe Geç Kızlarımızı dans ettirmesi büyük infiale yol açtığı biliniyor. Müslüman Türklerin çoğunluğu teşkil ettiği ve dini ve milli değerlerin güçlü olduğu Kuçar, Aksu,Kaşgar, Yarkent ve Hoten gibi güney bölgelerinde tamamen etnik Çinlilere açtırılan ve İşgal yönetimince desteklenen Kumarhaneler, barlar, batakhane ve diğer aykırı mekanlar işsizlikten, yoksulluktan ve geleceklerinden ümitleri söndürülen genç Müslüman Uygurların kimliklerinden uzaklaştırmak ve bu tür kötü alışkanlıklar kazandırılmak suretiyle asimilasyona maruz bırakıp yok etmek amaçlanıyor.

Kaşgar’in merkezi konumundaki Yarbağ semtinde bu amaçla açılan bir Kumarhane’ye Uygur gençlerin kendi aralarında oluşturduğu bir grup Fedai,12 Mart’ta bir baskın girişiminde bulundundu.
Çin İşgal yönetimi, diğer olaylarda olduğu gibi, 4 kişinin ölümü ile sonuçlanan bu olay hakkında hiçbir açıklama yapmadı. Ancak olay çok kısa sürede Sosyal Medya’ya yansıdı . Yer alan haberlerde Kaşgar’ın Yarbağ Semtinde bir süre önce açılan eğlence merkezinde yer alan bir kumarhaneye 12 Mart akşam saatlerinde 6 kişilik bir Fedai grubu tarafından baskın yapılmak istendi. Ancak, kumarhanenin özel güvenlik elemanları kapıları kapatarak Fedailerin içeri girmelerini önledi. Bunun ardından Fedailer ile eğlenmeye gelen etnik Çinli göçmenler arasında çatışma çıktı. Çinlilere ait parktaki Motosiklet ve arabaları ateşe verildi.

Çatışmada 8 Çinli göçmen çeşitli yerlerinden yaralandı. Olay yerine gelen İşgal Polisleri Fedailerin üzerine ateş açarak 4 Fedai Uygur’u yargısız infaz yaparak olay mahallinde öldürdü. 2 Fedaiyi ise canlı yakaladı. Bir Otopark’ta bulunan araçların de ateşe verildiği, çıkan yangında onlarca motosiklet ve otomobili yandığı ve kullanılamaz hale geldiği belirtildi.
Sosyal medyada yer alan ve kısa sürede dağılan bu haberler, Hür Asya Radyosu’nca de teyit edilmiş bulunuyor.Radyo muhabiri Şöhret, Kaşgar Emniyet yetkilileri ve yaralıların tedavi edildikleri hastaneye telefon ulaştı ve polis ve hastane yetkilerinden şu bilgileri elde etmeyi başardı ;
Kaşgar-Şamalbağ 1 No.lu Polis Merkezi Nöbetçisi : Ben olay sırasında Merkez’de idim. Amirlerimin telefon emri üzerine diğer polis arkadaşım ile saat 20,oo sıralarında olay bölgesine intikal ettik. Olay saat 17,30 sıralarında meydana gelmiş. Biz olay mahallinde önleme ve koruma işlevi yaptık. 4 saldırgan olay yerinde öldürülmüş, 2’i sağ olarak ele geçirilmiş ve 8 Çinli vatandaş de yaralanmış. Biz gittiğimizde ölü ve yaralıları götürmüşler. Yanmış motosiklet ve arabalar vardı. Onla bizim nezaretimizde yerlerinden kaldırıldı. Daha fazla ayrıntılı bilgi veremem. Çünkü,bize konuşma ve açıklama yasağı var.
Kaşgar 1.No.lu Hastane Doktoru(Çinli) : Bize bu konuda konuşma yasağı var. Bilgi veremem.
Acil Servis Yetkilisi : Gelen yaralılara ilk müdahaleyi yaparak Servise gönderdik. Onların durumlarını bilmiyorum. Ayrıca, bu konuda bize kesin konuşmama emri var. Daha fazla konuşamam.

Türkocağı Tv

Türkocağı Tv

Tümü

Türk Ocaklarından Haberdar Olun

Yazarlar

Tümü