Uzunköprü Şubesinden 'Zaferin Adı Çanakkale' Konferansı

21 Mart 2015
Uzunköprü Şubesinden 'Zaferin Adı Çanakkale' Konferansı

Türk Ocakları Uzunköprü Şubesi'nin Uzunköprü Kamu-Sen ile birlikte düzenlediği ‘’Şehitleri Anma Programı ve Zaferin Adı Çanakkale’’  konferansına ilgi büyük oldu.

Trakya Üniversitesi Uzunköprü Uygulamalı Bilimler Yüksek Okulu Konferans Salonunda gerçekleştirilen  program saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile başladı.Türk Ocağı Şube Başkanı Ahmet Acaroğlu açılış konuşmasında; Türk Ocağı Uzunköprü’de her görüşten insan için güvenilen  bir markadır ve yaptığımız programlara gösterilen büyük  ilgi de  bunun kanıtıdır diyerek gelenlere teşekkür etti. Türk Eğitim-Sen Şube Başkanı Edebiyat Öğretmeni Kenan Saka ve şiir okuma yarışması ilçe birincisi  Uzunköprü Teknik ve Anadolu Meslek Lisesi öğrencisi Gülbahar Kul’un okudukları Çanakkale şiirlerinden sonra Anadolu Ticaret Meslek Lisesi Tarih öğretmeni Mustafa Salih Özkadıoğlu ve öğrencilerinin sahne aldığı bölümde Kahramanlık Türküleri Oratoryosu ile salonda duygusal anlar yaşandı ve göz yaşları bir sel olup aktı.

 

             Son olarak kürsüye gelen Namık Kemal Üniversitesi Öğretim Üyesi Dr. Fikret Yıkılmaz, Çanakkale savaşlarından, yerli ve yabancı yazarların hatıralarından ve konuşmalarından örnekler vererek Çanakkale ruhunun önemini anlattı. Tarihi hakikatleri isteseniz de değiştiremezsiniz diyen  Dr. Fikret Yıkılmaz  "Atatürk’süz bir Çanakkale olamayacağını" söyledi. Çanakkale’de Kazım Karabekir ve Fevzi Çakmak’ın rütbece daha büyük olmalarına rağmen;’’Biz olmasak da Mustafa Kemal bu savaşı gene kazanırdı ama Mustafa Kemal olmasaydı biz kazanamazdık’’dediklerini dile getiren  Yıkılmaz konuşmasını ileride büyük milletimizin yeniden ateşle imtihan edilmemesi için yeni nesillere Atatürk’ü ve Çanakkale ruhunu iyi anlatmamız gerektiğini söyleyerek bitirdi. Belediye Başkan Vekili Necmettin Akın’ın konuşmacıya plaket ve Türk Ocakları Edirne şube Başkanı Yakup Öz’ün çiçek takdim ettiği program sonrasında Dr.F. Yıkılmaz kitaplarını imzaladı.

 

 

Türkocağı Tv

Türkocağı Tv

Tümü

Türk Ocaklarından Haberdar Olun

Yazarlar

Tümü