Giresun Şubesinde Ermeni Faaliyetleri Konferansı

13 Mart 2015
Giresun Şubesinde Ermeni Faaliyetleri Konferansı

Yrd. Doç. Dr. Mehmet Özmenli, Giresun Türk Ocağı’nda 13 Mart 2015 tarihinde “I. Dünya Savaşı Yıllarında Doğu Anadolu Bölgesinde ve Erzurum Havalisinde Ermeni Faaliyetleri” konulu konferansı vermiştir. 

 

Yrd. Doç. Dr. Mehmet Özmenli Doğu Anadolu’nun eski çağlardan yakın tarihlere kadar geçen süredeki tarih hakkında bilgi vererek yöreye ilk Türk iskânı hakkında yazılan tarihi kaynakları dile getirmiştir. Türk iskânının binlerce yıllık önceye gittiğini anlatan hocamız bu konuda yapılan bilimsel çalışmaların yetersizliğinden bahsetmiştir. Özellikle eskiçağ ve ilkçağ tarihçiliğinin yetersizliğinden bahseden hocamız bu alandaki boşluğun doldurulması gerektiğinden söz etmiştir.

 

Birinci Dünya Savaşı yıllarında Doğu Anadolu ve Erzurum havalisinde Ermeni eşkıyasının neler yaptığını bu yörenin insanı olarak canlı kaynaklardan dinlediğini anlatan hocamız, yapılan ilmi çalışmalar sayesinde bu meselelerin Türk toplumu tarafından daha iyi anlaşılacağından bahsetmiştir.

 

Giresun Türk Ocağının faaliyetlerini özellikle üniversite öğrencileri ilgiyle takip etmektedir. Bu konuda gençlik teşkilatının çalışmaları ocağımızın mutluluk kaynağıdır.

Türkocağı Tv

Türkocağı Tv

Tümü

Türk Ocaklarından Haberdar Olun

Yazarlar

Tümü