Türk tarihine ışık tutacak yazıt keşfetti

30 Temmuz 2013

Türk Dil Kurumu (TDK) Başkanı Prof. Dr. Mustafa Kaçalin, Moğolistan'da Türklere ait, tarihi etkileyebilecek özelliklerde 2 yazılı kitabe bulunduğunu bildirdi.

Kaçalin, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Tuva Cumhuriyeti'nde, hem TDK'nın kuruluş yıl dönümü nedeniyle hem de Orhun Yazıtlarının çözülmesinin 120. yılı nedeniyle bir toplantı gerçekleştirdiklerini belirtti.

Tuva Cumhuriyeti'ndeki toplantıya, çeşitli ülkelerden bilim insanlarının katıldığını ifade eden Kaçalin, orada Türk dünyası adına sevindirici bir haber aldıklarını dile getirdi. Takaşi Osava adlı bir Japon araştırmacının, Moğolistan'ın Delgerhaan Dağı yakınlarında Türklere ait 2 kitabeyi bulduğunu öğrendiklerini anlatan Kaçalin, kitabelerin Türk tarihi için çok önemli olduğunu vurguladı.

Geçmişin izlerinin çoğunlukla mezar taşlarında yer aldığına ve bu veriler sayesinde tarihi bilgilere ulaşılabildiğine dikkati çeken Kaçalin, söz konusu yazıtların özellikle Moğolistan toprakları, Orhon Irmağı boyu ve Tuva Cumhuriyeti'nde bulunduğunu söyledi.

Kalıntıların çoğunun tabiat şartlarından dolayı üstlerinin örtüldüğünü ve tesadüflerle ortaya çıktığını belirten Kaçalin, "Bu tesadüflerin mutlu bir halkasını yakında yaşamış olduk. Bir Japon arkadaşımız Moğolistan'da merkeze 450 kilometre uzaklıkta bir yerde, 2 bin 800 kadar işareti içeren yazıtlar buldu. Bu, Türk tarihi için çok sevindirici bir gelişme" diye konuştu.

Devamı: http://www.haber7.com/arkeoloji/haber/1056525-turk-tarihine-isik-tutacak-yazit-kesfetti

Türkocağı Tv

Türkocağı Tv

Tümü

Türk Ocaklarından Haberdar Olun

Yazarlar

Tümü