Malatya Şubesi Nevruz'u Kutladı

21 Mart 2015
Malatya Şubesi Nevruz'u Kutladı

Malatya Türk Ocağı olarak her hafta düzenlemiş olduğumuz sohbet programımızı bu hafta da gerçekleştirdik.

 

Adet olduğu üzere sohbet öncesi misafirlerimize kurufasülye ikramımız oldu.


Bu haftaki konuşmacı konuğumuz İnönü Üniversitesi sosyoloji bölümü öğretim üyesi Prof.Dr. Taner Tatar'dı. Hocamız "TURAN BAYRAMI: NEVRUZ" konulu sunumunu yaptı. Kalabalık bir dinleyici gurubu tarafından takip edilen programımızda konuklarımız zaman zaman çocukluk yıllarına dönerek, nevruz ile ilgili anılarını tazelediler. 

 


Hocamız özetle şunları söyledi;
"Nevruz, zamanda derinlik ve mekânda genişlikle ifade edilebilir. Kadim bir bayram olan Nevruz, geçmişten günümüze değişerek devam eden geleneklerle kutlanmıştır. Takvime bağlı olarak tabiatta meydana gelen değişmeler, bayramın kutlanmasının önemli bir vesilesi ise de, Nevruz bayramını sadece bununla ilişkilendirerek açıklamak mümkün değildir. Çünkü Nevruz bayramı Türk milletinin kâinat tasavvuru, hayat felsefesi, inançları, değerleri ve ülküleri ile şekillenmiştir. Tarihi süreçte kazanmış olduğu yeni anlamlar da eski ile çelişmediği gibi onları güçlendiren hususlar olduğu dikkatleri çekmektedir. Bunun gibi geniş bir coğrafyada kutlanıyor olması özdeki birliğin, farklı usullerle tecelli etmesine sebep olmuştur.
Nevruz, siyasî hudutlarımızın dışına taşan, Ana Yurttan Ata Yurda bütün Türklük âleminin müşterek bayramıdır. Azerbaycan, Kırgızistan, Özbekistan, Kazakistan, Türkmenistan ve diğer Türk vatanlarında Nevruz, aşkla kutlanmaktadır. Dolayısıyla Nevruzun bir bayram olarak tarihte ve bugün bütün Türklük âlemince kutlanması, kutlamaların zengin bir muhtevaya sahip olmasını ve kültürel köprülerin sağlam tutulmasını sağlamıştır. Bu büyük âlemde zengin bir Nevruz edebiyatı gelişmiştir. Kutlamalar sanatın her dalında sergilenmiştir. Yine sporda Nevruza has oyunlar tertip edilmiştir. O güne has şiirler söylenmiş, türküler yakılmıştır. Bütün bu faaliyetlerde güç, zerâfet, sanat ve eğlence aynı anda serviler gibi göğe doğru boy vermiştir.
Nevruz bir yeniden uyanış bayramıdır. Bu bir diriliş değildir. Çünkü diriliş ölüm sonrası iken bu geçici bir uykunun sonucudur. Öyle ki uykuda dahi bahara hazırlık vardır. Kendi içinde, içten içe bir çalışma gizlidir. O anda, uyandığında gerçekleştirmek üzere rüyalar görülür, uyanışta rüyalar hayâle, faaliyete geçince hedefe ve en nihayet kutlu hakikate dönüşür."

 

Türkocağı Tv

Türkocağı Tv

Tümü

Türk Ocaklarından Haberdar Olun

Yazarlar

Tümü