Zonguldak Şubesinden 103. Yıl Mesajı

24 Mart 2015
Zonguldak Şubesinden 103. Yıl Mesajı

Türk Ocağı, 103. Kuruluş yılını kutlamanın sevincini ve mutluluğunu yaşamaktadır.  Türk Ocağı’nın 1911’de başlayan kuruluş çalışmaları 25 Mart 1912 tarihinde resmileşmiştir.

 

       Türk Ocağı’nın kuruluş yılları, Osmanlı Devleti’nin en buhranlı ve karanlık yıllarıdır. Balkan felaketi, Çanakkale Savaşları, 1. Dünya Savaşı, mütareke ve işgal yılları hep birbirini takip etmiştir. Oluk oluk Türk kanının aktığı, vatan topraklarının tek tek elden çıktığı, Osmanlı Devleti’nin tasfiye sürecinin başlatıldığı yıllardır. Bu kaotik yıllarda bir çıkış yolu arayan, kalpleri vatan sevgisiyle dolu 190 askeri tıp öğrencisi bir araya gelerek Türk kimlikli aydınlara yaptıkları bir çağrıyla Türk’ün varolma mücadelesinin ateşini Türk Ocağı’nı kurarak yakmışlardır.

 

 

       Türk Ocağı’nın kuruluşu ile 2. Ergenekon başlatılmış ve asırlar süren dağılma sürecinin ardından Türk milleti, Osmanlı Devleti’nin enkazı üzerinden Milli Devleti’ne kavuşmuştur. Türk Ocağı, Türkiye Cumhuriyeti’nin temelini teşkil eden Türk Milliyetçiliği’nin diğer adıyla Türkçülüğün Ocağı’dır. Bu Ocak, milli devletimiz Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşuna rehberlik etmiştir. Türk Ocağı Türk Milleti’nin, Türk Devleti’nin, Türk kültürünün ve Türklüğün yeniden dirilişinin ve hayat buluşunun kaynağı olmuştur.

 

 

       Türk Ocağı’nın kurulduğu günlerde yaşananların, bugünde ülkemizde yaşanıyor olması geleceğimiz açısından bizleri endişeye sevketmektedir. Dün Osmanlıcılar, İslamcılar, mandacılar, mankurtlar, etnik bölücüler, İngiliz ve Fransızlar başta olmak üzere Batının kışkırtmasıyla Türk düşmanlığında yarış halindeydiler.

 

 

       Bir asır sonra bugün de ülkemiz, aynı düşmanlığı ve etnik bölücü fitneyi ağır bir problem olarak yaşamaktadır. Bugün bu problemin çözümü diye ortaya konan açılım girişimleri içinde Anayasanın değiştirilmesi. Türk ve Türklükle ilgili kavramların tasfiye edilmesi, Kürtçe’nin Türkçeyle eşdeğer hale getirilmesi etnik politika yapılması, yerel özerkliğe kapı açılması gibi konuların yer alması iyi bilinmelidir ki, Türkiye’yi ayrışmaya götürecektir.

 

 

       Devletimizi yöneten iradenin, milli ve üniter devlet yapısına sahip çıkması, bu ve buna benzer girişimlerden, yüklendikleri tarihi sorumluluk gereği özenle kaçınmaları geleceğimiz açısından önemlidir.

 

 

       Milli varlığımızı, milli bekamızı, milli kültürümüzü ilgilendiren temel meseleleri faaliyet konusu yapmak, bunlara ilişkin çözümler aramak, düşünce geliştirmek amacıyla kurulan 103 yıllık milli hizmet çınarı Türk Ocakları, dün olduğu gibi bugün de bu değerlerimizin savunucusu ve takipçisi olacaktır.

       Bu duygu ve düşüncelerle, Türk Ocağı’na maddi ve manevi destek vererek sahiplenen devletimizin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk başta olmak üzere, Türk Ocağı’nın ilk kuruluşunu sağlayan Mehmet Emin Yurdakul, Ahmet Ağaoğlu, Fuat Sabit Ağacık ve Yusuf Akçura’yı, bugünlere gelmesinde emeği geçenleri minnet ve şükranla anıyorum. Türk Ocağı’nın 103. yaşı, Ne Mutlu Türk’üm diyenlere, Türk Ocaklılara ve büyük Türk Milleti’ne kutlu olsun.

 

Erol ŞEREF Zonguldak Türk Ocağı  Başkanı

Türkocağı Tv

Türkocağı Tv

Tümü

Türk Ocaklarından Haberdar Olun

Yazarlar

Tümü