Türkmen basını: Türkmenistan-Türkiye stratejik ortaklığı denizlere açılıyor

16 Ağustos 2013

Cemil YILDIZ - Zaman

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın Türkmenistan'ın Hazar kıyısındaki Türkmenbaşı kentine gerçekleştirdiği günübirlik çalışma ziyareti, iki ülke ilişkilerine yeni bir ivme kazandırdı. Başbakan Erdoğan'ın ziyareti Türkmen basınında geniş yer aldı. Türkmen basını Erdoğan ziyaretini 'Türkmenistan-Türkiye stratejik ortaklığı denizlere açılıyor' başlığıyla manşetlere taşıdı.

Türkiye ile ilişkilerine büyük değer veren Türkmenistan yönetimi, Başbakan Erdoğan'ı samimi bir şekilde karşıladı. Bu ziyaret bazı ilkleri de sahne oldu. Devlet Başkanı Berdimuhamedov, ilk defa bir ülke başbakanını havalimanında karşıladı.

Devlet Başkanı Berdimuhamedov, Türkiye ilişkilerine verdiği değeri dile getirdiği övgülü sözler ile beyan etti. Berdimuhamedov, Türk inşaat şirketlerine öncelik tanındığını, Türkiye'nin turizm alanında büyük başarılara sahip bir ülke olması nedeniyle bu alandaki ilişkilerin arttırılarak devam ettirilmesinde kararlı olduklarını ifade etti. Türkmen lider ayrıca, deniz limanı inşaatında Türkiye'nin başarılı olduğunu uluslararası uzmanlar tarafından tescil edildiğini ve bu nedenle ülkesini güçlendirecek deniz limanı projesine, Türk şirketine teslim ettiklerini kaydetti.

Devamı: http://www.zaman.com.tr/dunya_turkmen-basini-turkmenistan-turkiye-stratejik-ortakligi-denizlere-aciliyor_2120195.html

Türkocağı Tv

Türkocağı Tv

Tümü

Türk Ocaklarından Haberdar Olun

Yazarlar

Tümü