Bayraç köyünde Kırım Tatarlarının Evlerinde Aramalar Devam Ediyor

03 Nisan 2015
Bayraç köyünde Kırım Tatarlarının Evlerinde Aramalar Devam Ediyor

Kırım’ın İslamterek (Kirovskoye) bölgesi Bayraç (Juravki) köyünde 2 Nisan tarihinde Kırım Tatarlarının evlerine baskın düzenleyen kolluk kuvvetlerinin mensupları farklı gerekçeler nedeniyle arama yapıldığını açıkladı.

Konuyla ilgili QHA’ya açıklama yapan Bayraç köyü sakininin söylediğine göre, kolluk kuvvetleri köy sakinlerinin evlerinde arama yapılması ile ilgili farklı nedenleri gösteriyor, birileri yasak kitapları aradığını açıklarken diğerleri silah aradıklarını söylüyor.

Ayrıca köyde tatbikat yapıldığı da söylendiği belirten Bayraç sakini, sokaklarda silahlı insanların gezdiğinden dolayı insanların evden çıkmaya korktuğunu kaydetti.

QHA’ya açıklama yapan köy sakini, “Şimdi okulda bulunan çocuğum için endişe duyuyorum. Eve dönerken söz konusu “gösteriden” korkabilir” dedi.

Kırım Tatarlarına karşı yeni korkutma eylemi başladı

Kırım Tatar Milli Kurultayı Merkez Seçim Komisyonu Başkanı Zair Smedlâyev, Kırım Tatarlarına karşı yeni korkutma eyleminin başladığı söyledi.

Konuyla ilgili açıklama yapan Zair Smedlâyev, kişisel Facebook sayfasında, “Köyde silahı olan insanların silah bulundurma ruhsatları kontrol ediliyor. İlginç olanı bununla birlikte çalınan bir motosiklet evlerde, dolaplarda, bilgisayarlarda aranıyor, herhangi bir gerekçe ve evrak gösterilmeden cep telefonlar müsadere ediliyor. Yani bu Kırım Tatarlarına karşı yeni korkutma eylemidir” diye kaydetti.

Zair Smedlâyev, “Köyümüzde 2 gün internet yoktu, bugün yarım gün elektrikler kesildi. Enformasyon alanı temizleniyor, önce ATR kapatıldı, şimdi internet kullanıcılarını da felç etmeye çalışıyorlar. Telefon bağlantısı da kesilirse hiç şaşırmam” diye devam etti.

Bugün 2 Nisan tarihinde sabah saatlerinde Bayraç köyde kontrol noktaları yerleştirildiği ve köye giren çıkan araçlar, özellikle de Kırım Tatar bayrağı bulunduran arabalar kontrol edildiği, Kırım Tatarlarının ve Kırım Tatarlarıyla arkadaşlık kuran Rus gençlerinin evlerinde arama yapıldığı açıklanmıştı.

TürkYurduHaber

Türkocağı Tv

Türkocağı Tv

Tümü

Türk Ocaklarından Haberdar Olun

Yazarlar

Tümü