Çubarov: Kırım Tatar Basınını Kapatanlar Cezasız Kalmayacak

03 Nisan 2015
Çubarov: Kırım Tatar Basınını Kapatanlar Cezasız Kalmayacak

Kırım Tatar Milli Meclisi Başkanı Refat Çubarov, Kırım Tatar basın kuruluşlarını kapatan Kırım yönetiminin cezalandırılacağını kaydetti.

Refat Çubarov, 2 Nisan tarihinde kişisel Facebook sayfasında yaptığı açıklamada, “ATR, Lâle, Meydan radyosu Kırım Tatar medya kuruluşlarının kapatılmasından daha 2 gün geçmemişken, 31 Mart gece saatlerinde çok sevdikleri ATR televizyon kanalı ile vedalaşan yüz binlerce seyircinin gözyaşları henüz kurumazken Kırım Tatar halkına karşı işlenen suçun ortakları “kamu Kırım Tatar televizyonu kurma” teklifinde bulundu” diye belirtti.

Çubarov, “Bununla birlikte onlar, bugün (2 Nisan) düzenlenen basın toplantısında, ‘Kırım Tatar kamu televizyonunu kurma fikrinin çoktandır bulunduğunu ama hayata geçirilmesi için gerekli tabanın ancak şimdi oluştuğunu’ ileri sürdü” diye devam etti.

İşbirlikçi Kırım Tatarları tarafından kurulan Kırım hareketi temsilcilerinin, ATR ve Lâle televizyonu ve Meydan radyosunun kapatılmasının ortakları olarak kendilerini kendileri ele verdiğini ifade eden Çubarov, “Gazetecilerin daha İlyasov’un düzenlediği basın toplantısından ayrılmamışken ATR, Lâle ve Meydan radyosunun kapatılmasının esas organizatörlerinden Sergey Aksyonov konuyla ilgili açıklamada bulundu ve kimsenin ilgili konuda fazla hayal kurmaması için televizyonun “Rusya kamu televizyonu örnek alınarak” kurulacağını söyledi. Kimseye, özellikle Kırım Tatarlarına Rusya kamu televizyonunun ne olduğu anlatılması gerekmiyor” diye kaydetti.

Kırım Tatar medya kuruluşlarını yok eden Kırım yönetiminin mahkeme karşısına çıkacağı ve cezalandırılacağı kanaatinde olduğunu ifade eden Çubarov, “Onlar, kendilerini ‘Bu ne zaman olacak’ gibi fikirlerle avutmamalı çünkü rezalet ve halkın hürmet göstermemesi her şeyden daha korkunçtur” dedi.

Rusya mevzuatına göre tescil olamadığı için ATR Kırım Tatar televizyon kanalı, yarımadadaki birçok Kırım Tatar medya kuruluşu gibi 31 Mart tarihinde yayınını durdurmuştu.

Kırım’daki medya kuruluşlarının Rusya mevzuatına göre tescil olması için verilen süre 1 Nisan tarihinde sona erdi. ATR televizyon kanalı 20 Mart tarihinde Rusya Telekomünikasyon Kontrol İdaresi’nden (Roskomnadzor) Rusya mevzuatına göre tescil olma başvurusunu gönderilen evraklarda hatalar olması nedeniyle incelenmeyeceği cevabını aldı. Televizyon kanalı Roskomnadzor’a 5. kez başvuruda bulundu ama her seferinde başvuruları reddedildi.

Daha önce Rusya’nın Telekomünikasyon Kontrol İdaresi’nin (Roskomnadzor), Kırım Haber Ajansı’na (QHA) Kırım’da enformasyon faaliyeti göstermeye izin vermediği açıklanmıştı. Roskomnadzor, ret cevabının Rusya Federasyonu’nun 27 Aralık 1991 tarihli Medya Kanununa dayanarak verildiğini belirtti.

İşbirlikçi Kırım Tatarları tarafından kurulan Kırım Hareketi, Kırım’da Kırım Tatar kamu televizyonunu kurmak istediğini açıkladı. Kırım Başkanı, Başbakan Sergey Aksyonov ise Kırım’da Rusya kamu televizyonu örnek alınarak Kırım Tatar kamu televizyonunun kurulması konusunda Kırım Hareketi’ne yardımcı olacağını vadetti.

Türkyurduhaber

Türkocağı Tv

Türkocağı Tv

Tümü

Türk Ocaklarından Haberdar Olun

Yazarlar

Tümü