KTMM’nin Yeni Başkanı Refat Çubar Merasimle Görevi Devir Aldı

03 Kasım 2013

 

BAHÇESARAY (QHA) - 26-27 Ekim tarihlerinde yapılan 6. Dönem Kırım Tatar Milli Kurultayında seçilen Kırım Tatar Milli Meclisi (KTMM) Başkanı Refat Çubarov ve Meclis Üyeleri Kırım Hanlığının Payitahtı Bahçesaray’daki Hansaray’da 1 Kasım 2013 tarihinde yapılan törenle göreve başladı.

Tören, Saray Camisinde kılınan Cuma namazıyla başladı. Namazın ardından Kırım Hanlarının yattığı mezarlığa geçilerek devlet büyükleri için dua okundu.

Törene Kırım Tatar Milli Kurultayı Denetim Komisyonu, bölge ve yerel Meclis üyeleri, Kırım Tatar Milli hareket emektarları, yerel yöneticiler, Kırım Tatar sivil toplum kuruluşlarının mensupları katıldı. Meclis başkanlığı için yarışan Remzi İlyasov, annesinin hastalığı nedeniyle törende yer alamadı.

Törenin sunuculuğunu yapan Şevket Memetov, Hansaray’daki törenin önemine değinerek, neredeyse 100 yıl önce 1917 yılında Noman Çelebicihan, Cafer Seydehmet Kırımer ve Hasan Sabri Ayvazov gibi liderlerin burada milli bayrağı diktiğini, 1930’lu yıllarda ise Bolşeviklerin tüm Kırım Tatar siyasetçilerini yok ettiğini hatırlattı.

Devamı: http://kirimdernegi.org.tr/sdetay.asp?did=342%2C0%2Ca#.UnPxdT1lww8.facebook

Türkocağı Tv

Türkocağı Tv

Tümü

Türk Ocaklarından Haberdar Olun

Yazarlar

Tümü