Turhal Şubesinden 'Dilde, İşte, Fikirde Birlik' Paneli

03 Nisan 2015
Turhal Şubesinden 'Dilde, İşte, Fikirde Birlik' Paneli

Turhal Türk Ocağı düzenlediği panelle Çanakkale Savaşlarını, Başbuğ Alparslan Türkeş'i ve Muhsin Yazıcıoğlu'nu birlikte değerlendirdi.

Turhal Türk Ocağı 3 nisan 2015 günü "Dilde Fikirde İşte Birlik" sloganıyla Çanakkale zaferinin yüzüncü yılı ve Türk Ocakları'nın Çanakkale savaşına verdiği katkıları ile Türk siyasi hayatında Şehit Muhsin Yazıcıoğlu ile Başbuğ Alparslan Türkeş konulu panele konuşmacı Doç.Dr. Erkan Göksu, Doç.Dr. İlhan Aksoy, Prof. Dr. Orhan Arslan’ sunumlarıyla düzenlendi.

 

"Dilde Fikirde İşte Birlik Paneli" saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın okunması ve akabinde Yılmaz Karaman hocanın Kur'an tilaveti ile devam etti.


Turhal Türk Ocağı'nın düzenlediği ‘’Dilde fikirde işte birlik’’ paneline Tokat Ülkü Ocakları il başkanı Ahmet Yay, Tokat Türk Ocağı Şube Başkanı Y. Emre Tekinsoy, Turhal Ülkü Ocakları Başkanı Ömer Çelik, Türk Eğitim - Sen Turhal Şube Başkanı Mustafa Akkaya , Turhal Atatürkçü Düşünce Dernek Başkanı Sakine Kılıç, Demokrat Parti il başkanı İrfan Alpat, Demokrat Parti Turhal ilçe başkanı Ali Engin, Büyük Birlik Partisi Turhal ilçe başkanı Vahdettin Şahin, Turhal Pancar Koop. Başkanı Yalçın Bekler, Esnaf Kefalet koop. Başkanı Şahin Alparslan, Turhal Güreş Severleri Dernek başkanı Ali Genç, Kafkas Kültür Derneği başkanı Ercan Eüneş, Şehit Aileleri Dernek başkanı Arif Arıcı, Gaziosmanpaşa Üniversitesi Turhal M.Y.O Müdür Yardımcısı Adnan Gelmez, Öğretim Görevlisi Şaban Yılmaz, Tokat G.O.P. Eski Müdürü Mustafa Çakır, Büyük Birlik Partisi eski il başkanı Gürsel Somuncu, Turhal Mesl. Eğt. Müdür yardımcısı Mustafa Çağlayan’ın yanı sıra Türk Ocaklılar ile vatandaşlar katıldı. 

 

Programın açılış konuşmasını yapan Turhal Türk Ocağı başkanımız sayın Alparslan Çelik: 


"Bu gün burada Turhal Türk ocakları olarak " Dilde fikirde işte birlik " sloganıyla düzenlediğimiz Çanakkale Zaferi’nin yüzüncü Yılı ve Türk Ocakları’nın Çanakkale Savaşına katkılarını ve o günden bu günlere üzerine yüklenmiş olduğu ulvi görevleri hatırlamak adına toplanmış bulunuyoruz. 


Çok değerli misafirlerimiz, siyasi parti ve sivil toplum kuruluşlarının değerli temsilcileri, kıymetli hanımefendiler, sevgili gençler ve basınımızın temsilcileri hoş geldiniz der saygıyla selamlıyorum. Türk siyasi hayatında büyük görevler almış cennet mekan merhum başbuğumuz Alparslan Türkeş ile Merhum Şehit Muhsin Yazıcıoğlu konulu panelimize katkılarınız nedeniyle hepinize teşekkürlerimi sunarken, Yarının daha anlamlı bir gün olması temennisiyle siz muhterem Turhallı hemşerilerimi ve Katılımcılarımızı saygıyla selamlıyorum. 


Bu gün burada bizleri yalnız bırakmayarak, sunumlarıyla bizleri aydınlatacak olan çok değerli Doç. Dr. Erkan Göksu, Doç. Dr. İlhan Aksoy ve Prof. Dr. Orhan Arslan hocalarımıza katılım ve katkılarından dolayı şubemiz adına kendilerine en kalbi şükranlarımızı sunarız.


Büyük dava adamı İsmail Gaspıralı'nın ifadesiyle dilde fikirde işte birlik sözüyle yola çıktık.


Bu gün Türk siyasetinde ömrünü nizamı alem davasına vakfetmiş, bu uğurda zindanlarda işkencelere maruz bırakılmış, haksızlıklara uğramış iki dava ve aksiyon adamını anlamaya ve anlatmaya çalışacağız. Ayrıca, yaşarken "dilde, fikirde, işte birlik " sloganını yaşarken hissettiklerine inandığımız her iki dava ve aksiyon adamının ruhaniyetlerinin bizlerden razı olacağına inanıyoruz. ! Zira her iki dava ve aksiyon adamının her birimizin yetişmesinde çok önemli katkıları olduğu gibi bir çok şeyimizi onlara borçluyuz. 


İlkeli ve şeffaf olmayı, devlet malını çalmanın haram olduğunu, vatan ve bayrak sevdasını, milli ve manevi değerlerimize yapılan saldırılara karşı koymayı bu uğurda gerekirse şahadet şerbeti içmeyi onlardan öğrendik. Devraldığımız bayrağı son nefesimize kadar taşıyacağımızı huzurlarınızda bir kez daha ifade ediyorum.

 

Muhterem Kardeşlerim BİR OLMAK İRİ OLMAK VE DİRİ OLMAK ADINA cümlenizi saygı ve hürmetlerimle selamlıyorum,Allaha emanet olunuz diye sözlerini bitirdi.
Turhal Türk Ocakları şube başkanı Alparslan çelik’in konuşmasından sonra panele davetli olarak katılan tokat ülkü ocakları il başkanı sayın Ahmet Yay’a söz verildi.

 


Tokat Ülkü Ocakları İl başkanı sayın Ahmet Yay sözlerine Türk Ocakları'nın bugün düzenlemiş olduğu bu panele hoş geldiniz. Öncelikle şunu ifade etmek isterim. Malumunuz Türk ocakları ile Ülkü ocakları arasında bir kıyaslama bir farkındalık olduğuna dair sonra merak konusu olup bizlere iletilmekte. Bizler arasında asla ayrım olmadığını ortak bir amacımız var ve Anadolu'da milli ve manevi değerleri savunmak hür iradeyle yaşatmak adına mücadele veriyoruz. Milli iradenin hiçe sayıldığı, milliyetçiliğin hor görüldüğünü ve bu değerlerin şu dönemde Ülkü Ocakları olarak, Türk Ocakları olarak son nefesimize kadar haykırmaya devam edeceğiz. Bu kutlu mücadelemiz Allah nasip ederse son nefesimize kadar sürecektir. 


Bugün bizleri bir araya getiren Turhal Türk Ocakları şube başkanına ve yönetimine sonsuz teşekkürlerimi iletirim dedi.
Düzenlenen panelde Tokat Türk Ocakları il başkanı Y.Emre TEKİNSOY’a söz verildi. Tekinsoy şöyle konuştu:


"Sözlerine saygıdeğer büyüklerim,kıymetli hazurun hepinizi saygı ve sevgiyle selamlıyorum.Konuşmayı çok fazla uzatmayacağım.Bugünkü panel birkaç farklı başlıkla ele alınmış:Türk Ocaklarıyla başlıyor,Çanakkale’yle devam ediyor ardından iki önemli şahsiyetten bahsedilecek.1912’de Türk Ocakları kurulduğunda Trablusgarp’ta askerlerimiz mağlubiyeti gördü aynı günlerde Balkanlarda aleyhimize bir birlik oluşturulmuştu ki bu Balkan faciasının başlangıcıydı.Öğünden itibaren Türk milliyetçileri 190 tıbbiyelinin isteği üzerine ve göstermiş oldukları idealler üzerine bir araya geldiler.Elhamdülillah bugün Türk Ocaklarının 103.yılını kutluyoruz,kutlamaya devam ediyoruz.103 yıldır Türk milliyetçileri aynı çatı altında mücadele etmeye devam ediyorlar.İnşallah ebediyete dek Türk milliyetçilerinin bu birlik ve beraberliklerini devam ettireceklerine inanıyorum.Söz gümüşse sükut altındır demişler.Sözü sahiplerine bırakmak ve üç değerli akademisyenlerimize bırakarak ben inanıyorum ki güzel bir tat bırakacaklardır.Hepinize saygılar,selamlar sunarım" dedi.


Panelin açılış ve prokotol konuşmaları bitiminde Çanakkale ve Türk ocakları belgesel sunumu yapıldı. Akabinde Çanakkale ve Türk ocakları hakkındaki konuşmasını Doç.Dr. Erkan Göksu yaptı. Türk siyasi hayatında şehit Muhsin Yazıcıoğlu konulu belgesel ve sunumu Prof. Dr. Orhan Arslan ve yine Türk siyasi hayatında Başbuğ Alparslan Türkeş konulu belgesel ve sunumu Doç. Dr. İlhan Aksoy yaptı.


Panel sonunda konuşmacılara plaket verildi.


Dilde fikirde işte birlik paneline konuşmacı olarak katılan Prof. Dr. Orhan Arslan’ın plaketini Tokat Ülkü Ocakları İl Başkanı sayın Ahmet Yay verdi. Konuşmacı Doç.Dr. İlhan Aksoy’un plaketini ise Demokrat Partisi İl Başkanı sayın İrfan Alpat verdi. Konuşmacı Doç. Dr. Erkan Göksu’nun plaketini Büyük Birlik eski ilçe başkanı Sebahattin Aday verdi .

 

 

 

Türkocağı Tv

Türkocağı Tv

Tümü

Türk Ocaklarından Haberdar Olun

Yazarlar

Tümü