Giresun Şubesinde Mobing Konuşuldu

03 Nisan 2015
Giresun Şubesinde Mobing Konuşuldu

Prof. Dr. Mustafa Türkmen “Mobing” Konusunda 3 Nisan 2015 Tarihinde Giresun Türk Ocağı'nda Konferans Verdi.

 

Türkmen şöyle konuştu:

 

"İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi gereği kişilik hakları kurum haklarının önünde gelmektedir. Ancak demokratik geleneğin tam manasıyla yerleşmediği toplumlarda fertler üzerinde bilerek ya da bilmeden baskı unsurları devreye girmektedir. Özellikle hukuk kurallarının yerleşmediği toplumlar bu konuda çok daha büyük sıkıntılar çekmektedir.

Ülkemizde kişilik hakları kanunlar çerçevesinde garanti altına alınmış olmasına rağmen, özellikle devlet kurumlarında kurumsal baskıların yaşandığı görülmektedir. Devlet kurumlarında böyle gizli ve açık baskı unsurlarının devam ediyor olması ise ülkemizin hukuk sistemi konusunda sıkıntılarını ortaya koymaktadır.

İnsani değerleri bilen ve yaşayan kimselerin bu konuda gerekli hassasiyeti gösterdiği görülmesine rağmen yapılan uygulamaların dünya standartları seviyesinde de olmadığı görülmektedir.

Mobing uygulamasının öncelikle ne olduğunun iyi bilinmesi gerekir. Çünkü bu uygulamayı sadece kurumdaki yetkili kimseler değil aynı zamanda alt birimlerde çalışanların da bir şekilde uyguladığı da ifade edilmektedir.

Hukukun üstünlüğü ilkesinin esas kabul edildiği ülkelerde bu tür insanlık dışı uygulamaların nerede ise yok denecek kadar az olduğu görülmektedir.

Mobing uygulamasına maruz kaldığını düşünen kimsenin yapacağı ilk şey kanuni hakları için müracaat etmesi gerekmektedir.

Her türlü baskı Mobing olarak kabul edilmemelidir. Bunun olması için konuyu hukuk çerçevesinde bilmek gerekir."

Türkocağı Tv

Türkocağı Tv

Tümü

Türk Ocaklarından Haberdar Olun

Yazarlar

Tümü