Vali Yardımcısı Özdemir Osmaniye Şubesine Konuk Oldu

14 Nisan 2015
Vali Yardımcısı Özdemir Osmaniye Şubesine Konuk Oldu

Osmaniye şubesi Salı sohbetlerinde  vali yardımcısı Yusuf Özdemir Türk Dünyası ve eğitimle ilgili görüşlerini anlattı. Yusuf Özdemir dikkat çekici bilgiler verdi.

 

Türk cumhuriyetlerine yaptığı gezilerden hatıralarını anlatırken “inanın bir hafta sonra aracısız, rehbersiz, tercümansız bir şekilde onlar sizi anlıyor, sizlerde onları anlıyorsunuz; Türk olmanın, aynı soydan gelmenin önemini fark ediyorsunuz” dedi. Kısa kısa hatıraları anlatırken ”Sovyet Rusya'nın Türk cumhuriyetlerini Kırgız, Kazak, Türkmen, Özbek, Tatar vs. diye böldüğünü, aralarında öyle bir düşmanlık tohumları ekmişler ki; ne Kırgız Özbek’i, ne de Özbek Kazak’ı seviyor. Hepsi de Türkçe konuşmasına rağmen birbirlerine düşman kardeşler haline gelmişler” diye belirtti.

 

“Bir gün bir ailenin yemek davetine gittiğimizde önümüze gelen yemeğe baktığımda bizim “topalak” adını verdiğimiz yemekti. Adını sorduğumda “topalak” dediklerinde gözyaşlarıma hâkim olamadım, İnanın ağlamaktan yemeği yiyemedim” diyip, “Pazara çıkıyorsunuz satılan sebze ve meyvelerin isimleri hemen aynı. Mesela bizim salatalık dediğimize “hıyar” diyorlar. Ama bizler de beş on sene önce “hıyar” diyorduk. Onlar aslını muhafaza etmiş, biz ise değiştirmişiz” diye örnek verdi.

 

Misafirperverlik, giyim vs. hemen Anadolu’da Türk insanına çok benzediğini, “kendinizi Türkiye’de sanabilirsiniz, her şey bizim gibi” diye de belirtti. Rusların Türklere “Özellikle müzik, bale gibi mesleklere yöneltmişler, tamirci, doktor, mühendis vb. meslekleri yasaklamışlar. Bu garip değil mi?” diye sordu.

 

Avrupa ülkelerine yaptığı gezilerde incelemelerinin sonuçlarını anlatırken “ Avrupa bir çocuğun yedi yaşına gelindiğinde “ay kü” sünün zirve yaptığını, yedi yaşından sonra durduğunu keşfetmiş, çocukları ona göre mesleklere yöneltiyorlar. “ay kü” sü yüksek olanları istidadına göre ve ülke ihtiyaçları neyi gerektiriyorsa o mesleğe yönlendiriyorlar, onlar da okuyup ülkeyi yönetiyor. “Ay kü” sü düşük olanlar da ara işlerde istihdam ediliyor. Adamlar “ay kü” sü düşük olanları okutmak için para harcamıyor. Gerekli beceriyi verip mesleğe yönlendiriyor. Böylece de hem insanlar hem de ülke kazanıyor” diye belirtiyordu. Ayrıca “siyasete atılmak isteyenler önce mahalli idarelerde, sonra il idaresinde ondan sonrada milletvekilliği olabiliyor. Birisi mahalli idarelerde, il idaresinde ikişer yıl başarılı bir şekilde çalışmamışsa tepeden inme gelip milletvekili olmak istiyorum diyemez. Dese bile kanunlar buna müsaade etmez” diye de belirtti. “Şimdi söyleyin bakalım Avrupa ülkeleri niçin kalkınmış, biz niye geriyiz diye düşündünüz mü? İşte sebep burada gizli değil mi? Avrupa’da suiistimal daha az bizde ise rüşvet, suiistimalin fazlalığı sistemsizlikten değil mi?” 

Türkocağı Tv

Türkocağı Tv

Tümü

Türk Ocaklarından Haberdar Olun

Yazarlar

Tümü