Genel Merkez Heyetimiz Kars'ta Ermeni Meselesi Hakkında Çalışmalar Yaptı

17 Nisan 2015
Genel Merkez Heyetimiz Kars'ta Ermeni Meselesi Hakkında Çalışmalar Yaptı

Türk Ocakları Genel Başkanı Prof. Dr. Mehmet Öz başkanlığındaki Genel Merkez heyetimiz, Kars Türk Ocağı’nın düzenlediği “100. Yılında Ermeni Mezalimi” başlıklı bir panele katılmak için Kars’a gitti. Heyet Kars’ta bir dizi ziyaret ve faaliyette bulundu. Ayrıca Kars’ta Papalık başta olmak üzere Ermeni meselesi hakkında asılsız iddialarda bulunan kişi ve kuruluşların protesto edildiği bir mitinge katılan Genel Başkanımız burada bir de basın açıklaması yaptı.

 

AZERBAYCAN BAŞKONSOLOSUNA ZİYARET

 

Genel Başkanımız Prof. Dr. Mehmet Öz, Hars Heyeti Başkanımız Prof. Dr. Yusuf Sarınay ve Genel Sekreter Yardımcımız Doç. Dr. Emrah Şenel’den oluşan heyet sabah saatlerinde Kars’a ulaştı. Heyetimiz ilk olarak Türk Ocakları Kars Şubesi’ni ziyaret ederek şube başkanı Doç. Dr. Kürşat Öncül ve ocaklılarla sohbet etti. Ardından heyetimiz Azerbaycan Kars Başkonsolosu Ayhan Süleymanov’u makamında ziyaret etti. Görüşmede heyetimiz başkonsolosla Ermeni meselesi hakkında istişarelerde bulundu. Genel Başkanımız Prof. Dr. Mehmet Öz, Türk Ocakları’nın Ermeni meselesi hakkında yaptığı çalışmalardan bahsetti. Yapılan panel ve konferanslar hakkında bilgi verdi. Başkonsolos Süleymanov, Türk Ocakları’nın bu faaliyetlerinden duydukları memnuniyeti dile getirdikten sonra özellikle bu meselede Türkiye’nin önemli işler yaptığı ifade etti. Türkiye’nin hassasiyetinden bahseden Süleymanov, daha etkin olunması gerektiğini özellikle yurt dışındaki diplomatik misyonların kamuoyu oluşturulması için daha çok çalışması gerektiğini belirtti.

 

“TEHCİR NEFS-İ MÜDAFAA’DIR, AKSİNİ İDDİA EDENLER ERİVAN’A BAKABİLİR”

 

Başkonsolosluk ziyaretinin ardından Genel Merkez heyetimiz Kars Cumhuriyet meydanında Türk Ocakları Kars Şubesi’nce düzenlenen mitinge katıldı. Çeşitli sivil toplum kuruluşlarının katıldığı mitingde Türk ve Azerbaycan bayrakları birlikte dalgalandı. Mitinge katılan Genel Başkanımız Prof. Dr. Mehmet Öz burada bir basın açıklaması gerçekleştirdi. Ermeni meselesi hakkındaki bilgi veren Genel Başkan Öz şöyle dedi:

 

“1915’te, bu olayda ve Çanakkale gibi pek çok cephede bir ölüm kalım savaşı verilirken ordunun arkadan hançerlenmesi yüzünden Türk milletinin ve Türk devletinin nefsi müdafaa tedbiri olarak alınan “sevk ve iskân” kararı sayesindedir ki bugün o Doğu vilayetlerinde, Erzurum’dan Diyarbakır ve Urfa’ya uzanan hatta, ezan sesi duyuluyor; bütün Türk vatandaşları hayatlarını idame ettiriyor. Aksini iddia edenler, bir zamanların Müslüman Türk kenti Revan’a (bugün Erivan) bakabilirler.”

 

“Balkanlarda, Kafkaslarda, Anadolu’da ölen, öldürülen milyonlarca Müslüman Türk’ün acısına bugüne kadar “ortak acı” diyen başka bir devlet oldu mu?” diye soran Genel Başkan Öz, Kars-Ardahan bölgesinde ve diğer bölgelerdeki Ermeni katliamlarından bahsetti. Türk Ocakları’nın bu gerçeği her yerde haykırmak için çaba gösterdiğini belirten Genel Başkan Öz, gündemde olan sözde soykırım açıklamalarına da değindi.

 

“PAPA, İFTİRA ATACAĞINA HAÇLI SEFERLERİNE VE SÖMÜRGECİLİK FAALİYETLERİNE BAKSIN”

 

Konuşmasında sözde soykırımı siyasi kararlarla tanıdığını söyleyen yabancı ülke ve kuruluşları kınayan Genel Başkan Öz şöyle konuştu: “Papalık, başkalarına iftira atacağına, Haçlı seferlerinde, Afrika’nın, Avustralya’nın, Asya’nın ve Amerika’nın sömürgeleştirilmesinde yok edilen halkların hesabını versin. Ancak, bu noktada şunu da belirtmeliyiz. Papanın açıklamasına şaşıran bazı yetkililerimizi önce kendi etraflarına bakması gerekir.”

 

 

“ERMENİ MESELESİ BASİT BİR TAZİYE VE ÖZÜR MESELESİ DEĞİLDİR”

 

Genel Başkan Öz devlet yetkililerince Ermeni meselesinin çok daha dikkatli ele alınması gerektiğini belirtti ve şöyle dedi: “Türk devletini yönetenler, “Tabuları yıkıyoruz!” sloganının cazibesine kapılmadan aklıselim çizgisinde hareket etmelidirler. Ermeni meselesi, basit bir taziye ve özür meselesi değildir, bir Türk-Ermeni çatışması da değildir. Bu mesele dün, Türk milletinin bu topraklarda bin yıldır kesintisiz ve ortaksız süregelen egemenliğine yönelik bir tehdidin aracı olarak gündeme getirilmiştir. Geçen yıl yayınlanan taziye mesajının hiçbir şeye yaramadığı, tam tersine Türkiye’yi bugün sözde soykırımı tanıması, yarın da tazminat ve toprak taleplerini kabul etmesi için sıkıştırmanın bir adımı olarak değerlendirildiği açıkça ortaya çıkmıştır.” dedi ve ekledi: “Hükûmet başta olmak üzere devletimizi temsil eden organlar, Türk milletinin şerefine halel getirecek, ecdadımızın ve şehitlerimizin ruhlarını incitecek  bir adım atmamalı; Türk milleti ve devletini suçluluk psikolojisine sokacak açıklamalar yapmamalıdır.”

 

Genel Başkan Öz Türk tarihinden örnekler vererek devam ettiği konuşmasını Türk Ocakları’nın Ermeni meselesi hakkında yaptığı çalışmaları anlatarak sonlandırdı.

 

“100. YILINDA ERMENİ MEZALİMİ” PANELİ YAPILDI

 

Kars Cumhuriyet meydanında yapılan mitingin ardından Türk Ocakları Kars Şubesi tarafından Grand Ani Oteli’nde düzenlenen “100. Yılında Ermeni Mezalimi” paneline geçildi. Panelde Türk Ocakları Genel Başkanı Prof. Dr. Mehmet Öz, Türk Ocakları Hars Heyeti başkanı Prof. Dr. Yusuf Sarınay ve Erzurum, Atatürk Üniversitesi Türk-Ermeni İlişkileri Araştırma Merkezi Müdürü Prof. Dr. Erol Kürkçüoğlu konuştular. Panelde Ermeni meselesinin tarihi arkaplanı, kurgular ve gerçekler anlatıldı. Panel sonrasında katılımcılara plaket takdim edildi.

 

GENEL BAŞKANIMIZ PROF. DR. MEHMET ÖZ'ÜN KARS'TA YAPMIŞ OLDUĞU BASIN AÇIKLAMASININ TAM METNİ İÇİN TIKLAYINIZ

Türkocağı Tv

Türkocağı Tv

Tümü

Türk Ocaklarından Haberdar Olun

Yazarlar

Tümü