Genel Merkez Heyetimiz Erzurum'da

18 Nisan 2015
Genel Merkez Heyetimiz Erzurum'da

Türk Ocakları Genel Merkezi Ermeni Meselesi hakkındaki faaliyetleri kapsamında Kars’tan sonra bugün de Erzurum’a geçti. Genel Başkanımız Prof. Dr. Mehmet Öz, Hars Heyeti Başkanımız Prof. Dr. Yusuf Sarınay ve Genel Sekreter Yardımcımız Doç. Dr. Emrah Şenel’den oluşan heyet Erzurum’da önemli çalışmalarda bulundular.

 

ERMENİ ÇETELERCE KATLEDİLEN 278 TÜRK’ÜN KABRİ ZİYARET EDİLDİ

 

Genel Merkez heyetimizin yanı sıra Erzurum Türk Ocağı Başkanı Av. Nizam Işık ve Erzurum Atatürk Üniversitesi Türk-Ermeni İlişkileri Araştırma Merkezi Müdürü Prof. Dr. Erol Kürkçüoğlu’nun da katılımıyla sabah saatlerinde Erzurum’un Aziziye ilçesinde bulunan Alaca köyünde 1918 yılında Ermeni çetelerinde katledilen 278 Türk’ün yattığı şehitlik ziyaret edildi. Şehitlikte dualar edilerek şehitlerimiz yâd edildi. Ardından Türk Ocakları Genel Merkezi’nin Ermeni meselesi hakkında hazırladığı basın açıklaması burada tekrarlandı.

 

“BÜTÜN YÖNLERİYLE ERMENİ MESELESİ PANELİ” YAPILDI

 

Genel Merkez Heyetimiz daha sonra Erzurum Türk Ocağı tarafından düzenlenen “Bütün Yönleriyle Ermeni Meselesi” paneline katıldı. Erzurum Müftülüğü Konferans Salonu’nda gerçekleşen panele Erzurumluların ilgisi yoğundu. Panel bir sinevizyon gösterisi ve Erzurum Türk Ocağı başkanı Av. Nizam Işık’ın açış konuşmasıyla başladı. Açılışta Türk Ocakları Genel Başkanı Prof. Dr. Mehmet Öz de bir konuşma yaptı. Genel Başkan Öz Konuşmasına Türk Ocakları’nın Ermeni meselesi hakkında yaptığı ve yapacağı faaliyetler hakkında bilgi vererek başladı.

 

“ENVER PAŞA, TALAT PAŞA VE CEMAL PAŞA’YI RAHMETLE ANIYORUZ”

 

Genel Başkan Öz konuşmasında Ermeni meselesinin tarihi arka planından ve günümüze yansımalarından bahsetti. Tehcir meselesine değinen Genel Başkan Öz, Ermeni tehcirinin bir nefs-i müdafaa hareketi olduğunu ifade etti. Bu süreçte Enver Paşa’nın, Talat paşa’nın ve Cemal Paşa’nın önemli hizmetler yaptığını belirterek kendilerini rahmetle andıklarını söyledi. Ermeni meselesi konusunda hükümetin ve yetkililerin de dikkatli olması gerektiğini söyleyen Genel başkan Öz, bu konuda yumuşak davranılmasının bedellerinin ağır olacağı konusunda uyarılarını ifade etti. Panelde ayrıca Prof. Dr. Yusuf Sarınay, Prof. Dr. Erol Kürkçüoğlu da Ermeni meselesini değerlendiren konuşmalar yaptılar.

Türkocağı Tv

Türkocağı Tv

Tümü

Türk Ocaklarından Haberdar Olun

Yazarlar

Tümü