24.4.2015 K. Maraş Türk Ocağı: Ermeni Soykırım Yalanı Paneli

22 Nisan 2015

Kahramanmaraş Türk Ocağı Şubesi, “Ermeni Soykırımı iddiaları” nın uluslar-arası boyuta taşındığı ve ülkemizin âdeta kapana kıstırılmak istendiği son yıllarda, tam da bu iddia ve kara propagandaların öne çıkarıldığı 24 Nisan günü konuya ışık tutmak istiyor.

 

Düzenlediği  “Ermeni Soykırım Yalanı, Tehcir ve Maraş Gerçeği” konulu panelde, konunun Elâzığ-Fırat Üniversitesinden gelen tarihçi uzmanları Prof. Erdal Açıkses ile Prof. Mustafa Öztürkve özellikle de Maraş ayağını ise ayni konuda yedi adet kitaba imza atmış bulunan değerli tarih öğretim üyesi ve araştırmacımız Yalçın Özalp konuşacaklar.

 

Türk Ocağı Heyeti, önce Elazığ Fırat Üniversitesinden gelen misafirleriyle birlikte Cuma günü saat 11.00’de, Kahramanmaraş Barosu öncülüğünde gerçekleştirilecek ve birçok Sivil Toplum Örgütünün katılacağı  Platform ile birlikte Süleymanlı Şehitliği ziyaretine iştirak edecek. Sonrasında ise Ermenilerin 25 Mart 1915’teki Zeytin isyanında, Binbaşı Süleymen Bey başta olmak üzere birçok askerimizi katlettiği - şimdiki adıyla Süleymanlı’nın - Kanlı köprüsü üzerinde yapılacak Basın Toplantısına katılacak ve orada hep birlikte bütün dünyaya seslenilecek; böylece soykırım yalanı, Hıristiyan/Katolik âlemin lideri Papa’nın dahi âlet olduğu çifte standartlı dünyanın yüzüne bir daha vurulacak.

 

Türk Ocağı yetkilileri bu meyanda, Türk Ocakları Genel Başkanı Tarihçi Prof. Dr. Mehmet Öz’ün, geçtiğimiz hafta Ermeni katliamının en çok yaşandığı Erzurum ve Kars’ta yapılan toplantılar sırasında düzenlediği Basın açıklamasına değindiler. Prof. Öz orada şu noktanın altını çizmişti: “Ermeni meselesi, basit bir taziye ve özür meselesi değildir, bir Türk-Ermeni çatışması da değildir. Bu mesele dün, Türk milletinin bu topraklarda bin yıldır kesintisiz ve ortaksız süregelen egemenliğine yönelik bir tehdidin aracı olarak gündeme getirilmiştir. Geçen yıl yayınlanan taziye mesajının hiçbir şeye yaramadığı, tam tersine Türkiye’yi bugün sözde soykırımı tanıması, yarın da tazminat ve toprak taleplerini kabul etmesi için sıkıştırmanın bir adımı olarak değerlendirildiği açıkça ortaya çıkmıştır.”

 

Türk Ocağı yetkililerinden alınan bilgiye göre, 24 Nisan Cuma akşam saat 20’de Yeni Baro Salonunda gerçekleşecek olan “Ermeni Soykırım Yalanı, Tehcir ve Maraş Gerçeği” konulu Paneli, Ocak’ın yeni seçilmiş başkanı Av. Kemal Yavuz yönetecek ve bu münasebetle özellikle konununuluslar-arası hâle getirilen hukuk boyutuyla ülkemiz için taşıdığı tehlikelere dikkat  çekilecektir.

Türkocağı Tv

Türkocağı Tv

Tümü

Türk Ocaklarından Haberdar Olun

Yazarlar

Tümü