Aydın'da Ermeni Meselesine Yeniden Bakmak Konferansı Yapıldı

28 Nisan 2015
Aydın'da Ermeni Meselesine Yeniden Bakmak Konferansı Yapıldı

Aydın Türk Ocağı’nın Aydın İl Halk Kütüphanesi ile beraber düzenlediği “Ermeni meselesine yeniden bakmak” konulu konferans Aydın İl Halk Kütüphanesi salonunda gerçekleştirildi.

 

28 Nisan 2015 Salı günü konferansa konuşmacı olarak Adnan Menderes Üniversitesi Tarih Bölümü öğretim üyesi tarihçi Doç. Dr. Dilşen İnce Erdoğan katıldı. Açılış konuşmalarından sonra Doç. Dr. Dilşen İnce Erdoğan konuşmasını şu konular üzerinde yoğunlaştırmıştır;

 

Osmanlının son yüzyıllarında ermeni kadınlarını, Türk kadınlarından ayırmak mümkün değildi. Türkçe konuşurlardı, Türkler gibi giyinirlerdi, ellerine kına yakarlardı.

 

24 Nisan 1915 Osmanlı egemenliğini reddeden 235 ermeni komitecisinin tutuklandığı tarihtir. Ve bu tarih,24 Nisan 1965 tarihinde ilk kez ermeni kilisesi tarafından “Ermeni soykırımını anma günü” olarak kabul edilir.

 

Ermeni cemaati geçen yüzyıllarda Gregoryam, Katolik ve Protestan olarak ayrışmış ve her mezhep üzerine yabancı  ülkelerin eli hep olmuştur.

 

Ermenilerin kafasına bağımsızlık fikrini Anadolu’da dolaşan misyonerler sokmuşlardır, Ermenilerin kendi kimliklerini canlandırmaya çalışmışlardır.

 

Ermenilerin 1915’te nüfuslarının en yoğun olduğu il Bitlis olmasına rağmen, orada Ermeni nüfusu %33 oranındadır.

 

Amerikalı misyonerler, Ermenilik bilinci yaratmışlardır. İlk önce kadın örgütleri, yardım örgütleri kurmuşlardır. Daha sonra Ermeniler siyasi örgütler kurmuştur.Ermeni terör örgütleri için öldürdükleri kişinin Ermeni veya Türk olması önemli değildir. Önemli olan örgütün kişiden para alabilmesidir. Terör örgütleri, para alamadıkları birçok ermeniyi hunharca katletmiştir.

 

Osmanlı döneminde kurulan ermeni terör örgütleri ayrılıkçı ve dışa bağımlıdırlar. Taşnaklar tam bağımsız Ermenistan isterken, Hınçaklar SSCB’yi,Rusya’yı  önder olarak tanırlar.

 

Ermenilerin 1919-1922 tarihleri arasında yaptıkları terör eylemlerine nemesis adı verilir. Tehcir kararını alan İttihat ve Terakki Partisi liderlerini katlettiler.

 

2. Dünya Savaşından sonra Ermeniler ütün Dünyaya yayılmışlardır. Kanada, ABD, Fransa vs. Buda Ermenilerin parçalanmasına sebep olmuştur. Taşnaklar 1915 tarihini kullanarak, Ermenileri bir arda tutmak istemektedir.

 

 

Türkocağı Tv

Türkocağı Tv

Tümü

Türk Ocaklarından Haberdar Olun

Yazarlar

Tümü