Nazilli Şubesinden Turan Ülküsü Konferansı

03 Mayıs 2015
Nazilli Şubesinden Turan Ülküsü Konferansı

Nazilli Türk Ocağı, 3 Mayıs 1944 Türkçülük olaylarının 71. yılı nedeniyle “Turan Ülküsü” konulu konferans düzenledi. 

 

Konuşmacı olarak Ege Üniversitesi Türk Dünyası Araştırmaları Enstitüsü Öğretim Üyesi Doç.Dr. Yahya Kemal Taştan’ın katıldığı Konferansa Belediye başkanı Haluk Alıcık, MHP İlçe Başkanı Kürşat Engin Özcan, Erzurumlular Derneği Başkanı Hüseyin Akkuş ve vatandaşlar katıldı. Sunuculuğunu ADÜ öğrencisi Sema Tuna’nın yaptığı konferansın açış konuşmasında Türk Ocağı Başkanı Ahmet Çekim şunları söyledi: 

 

AKLANMAK ZORUNDA OLANLAR;   BİZİ SUÇLAYANLARDIR     

 

 

"1919-1921 yılları arasında İşgal Kuvvetleri tarafından yapılan yargılamalar  hiçbir sonuç vermedi. O tarihlerde Osmanlı Devleti suçsuzluğunu kanıtlanmışken bugün yeniden bu meselenin açılması farklı anlamlar taşımaktadır. Bugün Türk Milletinin bu sözde soykırımı kabul etmesi amaçlanmaktadır.  “Kabul etmek psikolojik kırılma noktasıdır, bunu adım adım diğer yaptırımlar takip eder. Hiçbir güç , hiçbir ittifak bizim atalarımızı dedelerimizi “ masum insanları öldürmüştür” diyemez. Parlamentolarında  bu yalanı kabul eden Rusya, Almanya, ABD, AP, Fransa ve İtalya gibi ülkeler Somali’de , Eritre’de, Kızılderili Tarihinde, Ruanda’da, Ahıska’da, Bosna’da ,Cezeyir’de, Hocalı’da, Güney Amerika’ da, Kırım’da , Almanya’da , Irak’da yaşayanlara , neler yaptıklarını itiraf etmelidirler, Türk milletine bu suçlamayı asla kabul etmez, bu suçlamayı yapanlar  önce  kendi tarihlerinde aklanmak zorundadır.” 

 

DİLİ DİLİME, DİNİ DİNİME UYANLAR

 

Daha sonra kürsüye gelen Taştan, Osmanlı’nın son dönemlerindeki ünlü şahsiyetler, ünlü Türkçülerden vatan ve milliyetçilik konusundaki görüşlerinden bahsederek, Şemseddin Sami, ağabeyi, Kamus-u Türki, vatan-ı Sıbyan, Vatan-ı Kübran, Besa, gayret-i diniye, 93, harbi, Tevfik Fikret, Rusların Yeşilköy’e gelmesi, yaşanabilir bir coğrafya, bu yıl Edirne’de yapılacak “Turan Kurultayı”, Turan Kavimleri, Ural-Altay, Hüseyinzade Ali Bey, 1890 yılında Osmanlı’da gelişen 2 Turan görüşü (Rusya’dan gelen Türk Aydınları ve Osmanlı aydınları), Birinci Turan anlayışında kan vardır, Irk vardır, Cengiz vardır, Timur vardır, Tatar vardır.  2. si de Osmanlı aydınlarının görüşüdür. Ziya Gökalp, Ömer Seyfettin 1. görüşe itiraz etmişlerdir. Bunlara göre “”dili dilime, dini dinime uyanlar” diye söyler. Kapsayıcı bir kavramdır. Türkleşmek, İslamlaşmak, Muasırlaşmak ifadesini kullanmıştır.  Yusuf Akçura, Gaspıralı İsmail, Sadri Maksudi Arsal, 3 Tarz-ı Siyaset, Ahmet Ağaoğlu, Enver Paşa, Orta Asya’daki “Basmacı İsyanı”, Fuat Köprülü 1917 yılındaki Türk Ocakları kongresinde Genel Kurulun Ocak Programından Turancılık kavramını çıkardığını söyledi. Günümüzde Türklük ve Türkçülük kavramları üzerinde oynanmaya çalışıldığını bunun da çok tehlikeli olduğunu, bununla uğraşanların dikkatli olmaları gerektiğini söyledi.

 

 

Konferansın sonunda sayın Taştan’a Belediye Başkanı Haluk Alıcık tarafından günün anısına çiçek takdim edildi.

Türkocağı Tv

Türkocağı Tv

Tümü

Türk Ocaklarından Haberdar Olun

Yazarlar

Tümü