Uzunköprü Şubesinden Orta Avrupa Gezisi

05 Mayıs 2015
Uzunköprü Şubesinden Orta Avrupa Gezisi

Uzunköprü Türk Ocağı üyeleriyle 2. Avrupa gezisini gerçekleştirdi. Daha önce Balkan Turu düzenleyen Ocak, bu yıl  Orta Avrupa gezisine çıktı. Şube başkanı Ahmet Acaroğlu gezi ile ilgili olarak şu açıklamayı yaptı:

"Türk Ocakları Uzunköprü şubesi olarak faaliyete geçtiğimiz 2006 yılından beri kültürel çalışmalar yapıyor, üyelerimiz için farklı kültürleri yerinde gözlemleyebilmek amacıyla yurt dışı gezileri  düzenliyoruz.Yunanistan,Makedonya ve Kosova’dan sonra bu defa Orta Avrupa ülkelerini görmek istedik.  8 günlük gezinin ilk durağı Belgrad olurken, İkinci gün Budapeşte'nin büyüleyici güzellikleri  ile birlikte bizim için çok özel bir anlam taşıyan ve mehter marşlarımıza konu olan Estergon şehri ve kalesi ziyaret edildi. Kale ziyaretimizde kavalıyla  İstiklal marşımızı söyleten ve ardından Estergon marşını çalan Macar müzisyen ömür boyu unutamayacağımız duygulu anlar yaşattı bize. Özellikle Tuna nehrinde akşam yapılan nehir turunda çok iyi aydınlatılmış olan Budapeşte’nin inanılmaz güzelliklerine  tanık olduk. Bilahare bir rüya kenti olan Çek Cumhuriyeti'nin Prag şehrine geçildi. Budapeşte ile birlikte tarihi dokusu titizlikle muhafaza edilmiş olan Prag'ta yağmurlu bir güne rağmen şehir turumuzu yapmanın keyfini çıkardık. 5. gün Avusturya'nın başkenti ve en büyük şehri Viyana bütün görkemiyle gözlerimizin önündeydi. Başarısızlıkla biten iki kuşatmaya rağmen, bu üçüncü seferde duygularımızın fethine kimse engel olamazdı. Tarih bütün canlılığı ile yeniden dirildi karşımızda. Yolumuzun üzerindeki  Slovakya’nın başkenti  Bratislava’da panoramik şehir turundan sonra, Hırvatistan'ın başkenti Zagrep  ve ardından ziyaret ettiğimiz Bulgaristan’ın başkenti Sofya’da konakladık birer gece.Özellikle Bulgaristan komünist dönemin soğuk yüzü gibiydi. Gazi Osman Paşa'nın şanlı direnişi ile kahramanlaştığı Plevne’de Panorama Savaş Müzesini gezerken  orada şehit düşen askerlerimizi  dualarımız ve Fatihalarımızla bir defa daha andık,topraklarını göz yaşlarımızla ıslattık. Filibe’de yediğimiz akşam yemeğinden sonra Kapıkule sınır kapısından giriş yaparak yurda döndük. 

 

       45 kişinin katıldığı, herkesin son derece memnun ve  mutlu döndüğü bu uzun gezide gösterdikleri  uyum,nezaket,anlayış ve örnek  paylaşım nedeniyle tüm üyelerime sonsuz teşekkür ediyorum"

Türkocağı Tv

Türkocağı Tv

Tümü

Türk Ocaklarından Haberdar Olun

Yazarlar

Tümü