Samsun Şubesi Yeni Hizmet Binasını Türkçüler Gününde Açtı

03 Mayıs 2015
Samsun Şubesi Yeni Hizmet Binasını Türkçüler Gününde Açtı

Samsun Türk Ocakları Şubesi Yönetim Kurulu Başkanı, Prof. Dr. Kaya Tuncer ÇAĞLAYAN düzenlenen 3 Mayıs Türkçülük günü münasebetiyle bir açıklama yaptı. Ardından yeni hizmet binasının açılışına geçildi.

 

Türk Ocağı Samsun Şubesi Yeni yerine taşındı. Eski Türk Ocağı binasının arkasında kalan tarihi dokuyu ortaya çıkarma gerekçesiyle binayı yıkmaya karar veren Büyükşehir Belediyesi Samsun Türk Ocağı’na verdiği yeni yere taşındı. Samsun Türk Ocağı’nın yeni binasının açılışı ve ‘3 Mayıs Türkçülük Günü’ kutlaması öğleden sonra saat 13:30’da başladı.

 

Açılışı Samsun Türk Ocağı Başkanı, Prof. Dr. Kaya Tuncer Çağlayan açılışa katılanlara teşekkür ederek, günün anlam ve önemini anlatan bir konuşma yaptı. Programa katılması beklenen Türk Ocağı Genel Başkanı Prof. Dr. Mehmet Öz’ün mazereti nedeniyle katılamadığını ve gönderdiği tergrafı okudu. Daha sonra Samsun Türk Ocağı’nın peryodik  olarak devam ettirdiği konferansın bu haftaki  konuşmacısı, Prof. Dr. Davut Albayrak’a söz verdi.

 

Davut Albayrak konuşmasına konu başlığını;

“21. YÜZYILDA TÜRKÇÜLÜĞÜ YENİDEN SUNMAK” olarak almıştı.

Söze Mevlananın bir beyiti ile başladı

“Dün dünde kaldı cancağızım, Bugün yen şeyler söylemek lazım” dediği meşhur beyiti okudu. 2011 yılında yazdığı kendi kitabı “TÜRKÇÜLÜĞÜN İLKELERİ” ni slayt gösterisi ile tanıtımını yaptı. Kitaptan yaptığı  alıntılarla Türkçülük konusundaki bilgilerimizi tazelemiş oldu.

 

Davut Albayrak uzun konuşmasının sonunda 

 

Türkçülüğü Yeniden Düşünmek Başlığı altında şu maddelere yer verdi.

Sanayii çağı çekirdek aileyi doğurmuştu. Bireyler toplum odaklı idiler. Bilgi çağı birey odaklı insan tipi doğurdu. Çekirdek aile sıkıntıya girdi.

Sivil toplum hareketleri ve teşkilatları ön plana çıktı İnsanların, paranın, bilginin dolaşımı arttı Teorik bilgiden, satılabilir ürün haline gelme hızı arttı. Bazal devlet ekonomisi çapı, işleyen bir hukuk, güçlü ordu, topluma hizmet yeniden anlaşıldı. Sovyetler yıkıldı ve dört Türk Cumhuriyeti kuruldu. Rusya’nın sıcak denizlere inme baskısı şimdilik rafa kalktı. Medeniyet merkezi Avrupa’dan Kuzey Amerika’ya geçti.

 

22. yüzyılda yeni merkezin Asya’da olması bekleniyor. Çin büyüyen güç, Hindistan potansiyel

 

Türkiye Türk dünyasının milletleşmeyi büyük ölçüde tamamlamış ve sanayileşmiş bir odağı olmuştur. dedi ve açılışa ve konferansa katılanlara teşekkür ederek sözlerine son verdi.

 

Tükçülük günü programa daha sonra gençlerin şiir okumalarıyla devam etti.

 

Programın son bölümünde ise; Türk Halk Müziği sazları eşliğinde katılanlara güzel bir müzik ziyafeti çekildi.

 

Saz topluluğunda; Öğretim Görevlisi İlyas Şenel, Öğretim Görevlisi Ömer Kanca, Öğretmen Erdem Ünal ve Ritim Sazda ise; Reha Oğuz Ertuğrul vardı.

 

Programın sonunda ise; sahneye tekrar çıkan Samsun Türk Ocağı Başkanı, Prof. Dr. Kaya Tuncer Çağlayan, açılışa ve programa katılanlara ayrı ayrı teşekkür ederek programı sonlandırdı.

 

 

 

 

 

Türkocağı Tv

Türkocağı Tv

Tümü

Türk Ocaklarından Haberdar Olun

Yazarlar

Tümü