Osmaniye Şubesinden Peş Peşe Üç Faaliyet

05 Mayıs 2015
Osmaniye Şubesinden Peş Peşe Üç Faaliyet

“TÜRK OCAKLARI OSMANİYE ŞUBESİ” ve kardeş dernek AGAMDER koşar adımlarla faaliyetlerine devam ediyor. Son bir hafta içinde üç faaliyete ortaklaşa imza attılar. Önce 02.05.2015 Cumartesi günü Prof. Dr. Feyzullah EROĞLU ile kahvaltılı sohbet, ardından 03.05.2015 Pazar günü “3 MAYIS TÜRKÇÜLER BAYRAMI” kutlaması ve 05.05.2015 Salı günü ise merhum “Başbuğ Alpaslan TÜRKEŞ ve DIŞ TÜRKLER” konulu sohbetti.

 

2 Mayıs Cumartesi günü geleneksel hale gelen Feyzullah EROĞLU ile kahvaltılı sohbette, Feyzullah Beyin portakal çiçeklerini teneffüs edercesine anlatımıyla zihinlerde yer eden sorular cevabını buluyor, kahvaltıya katılan bütün izleyiciler güler yüzle salondan ayrılmasına vesile oluyor. Bu yılda öyle oldu.

 

3 MAYIS TÜRKÇÜLER BAYRAMI bu yıl Merhum Başbuğ Alpaslan TÜRKEŞ’in hatıraların canlandırmak için Zorkun Yolu üzerinde ERGENEKON mevkii adı verilen alanda gerçekleştirildi. Osmaniye Belediyesi’nin de katkılarıyla Amanos Dağları “Başbuğ Türkeş” Sloganlarıyla inletip ardından Merhum Başbuğ, Hüseyin Nihal ATSIZ ve ebediyete intikal etmiş bütün Ülkücü şehitlerin ruhuna okunan dualar ve geleneksel ama kaybolmaya yüz tutan kültür değerlerinin canlandırıldığı yarışmalar dikkat çekiciydi.

Açış konuşmasında Şube Başkanı Mehmet ÇETİNKAYA şunları söyledi;

"Hatırlanacağı üzere, 1940’larda Türk milliyetçileri II. Dünya Savaşı'nın sona yaklaştığı sırada yaşanan konjonktürel değişimlere paralel olarak tavır değiştiren zamanın iktidarı karşısında, inandıkları doğruları savunmaya devam etmişlerdi. Haksız suçlamalar ve tabutluklar onları inançlarından ve ülkülerinden vazgeçiremedi. Her türlü baskı ve yıldırma girişimine ve yapılan tutuklamalara rağmen 3 Mayıs 1944 tarihinde Ankara'da Türkçüler tarafından gerçekleştirilen nümayiş gayrı milli her türlü harekete karşı bir başkaldırı olmuştur. Bu gün de bu büyük hareketi saygıyla anıyoruz.

 

3 Mayıs 1944 tarihiyle sembolleşen Türkçülük hareketinin kahramanlarını başta Hüseyin Nihal ATSIZ olmak üzere minnetle anıyoruz.

 

1944’te daha önceleri Türkçüyüm diyen bazıları konjonktüre göre, esen rüzgara göre yön değiştirdiği bir dönemde Türk Milliyetçileri ses verdiler. Bugün 71 yıl sonra, yine bir takım çevreler zamanın şartlarının etkisiyle bazı yollara sapabilirler. Ama biz tarihimizin bize gösterdiği istikametten asla sapmayacağız.Rüzgara göre değil tarihimize göre, imanımıza göre yaşayacağız.

 

Atsızların, Toganların, Sançarların, Türkeşlerin yükselttiği Türk milliyetçiliği bayrağını daha da yükseğe taşımayı kendimize görev addediyoruz.

 

Bu düşüncelerle bütün Türk milletinin 3 Mayıs Türkçüler Günü'nü kutluyor, 3 Mayıs ruhunun ebediyen yaşamasını temenni ediyoruz.

Programa, Osmaniye belediye başkan vekili Abdullah BUKAN, başkan yardımcısı Hayrettin ARSLAN, MHP Merkez ilçe başkanı Tansel ELVERDİ ve Ülkü Ocakları il başkanı Fatih EROĞLU da katıldı.

 

Çok sayıda davetlinin katıldığı anma ve kutlama programında Gökhan KIRAÇ ve Mehmet ÇEKER müzik ve yorumlarıyla sahne aldılar. Gaziantep Üniversitesi Türk Müziği Konservatuarı öğrt Üyesi Prf Dr Babek KURBANOV "TÜRK DÜNYASINDA MÜZİK" konulu konuşma yaptı. Ardından Prf Dr Ilgar Cemiloğlu İMAMVERDİ ve öğrencileri kendi bestelerinden güzel ezgilerle gönülleri hoş ettiler. Çocuklara yönelik yarışmalar ve büyüklerin de eski oyunlarını oynadığı buluşmada Osmaniye Belediyesi Mehteran Takımı kısa bir konser verdi. Başkan ÇETİNKAYA başta Osmaniye Belediyesine, güvenlik güçlerine,basın mensuplarına ve emeği geçenlerle katılanlara teşekkür etti.

 

5Mayıs Salı günü ise Ocak binasında “Başbuğ Alpaslan Türkeş ve Dış Türkler” konusunun konuşulması manidardı. Sohbete katılan “Suriye Türkmenleri” temsilcilerinin olması daha da önemliydi.

 

Bu üç faaliyete imza atan başta Ocak Başkanı Mehmet ÇETİNKAYA ve AGAMDER başkanı Av. Selahattin ARPACI Beyleri kutlamak gerekir. 

Türkocağı Tv

Türkocağı Tv

Tümü

Türk Ocaklarından Haberdar Olun

Yazarlar

Tümü