Zonguldak Şubesinden Türkçüler Günü Kutlaması

03 Mayıs 2015
Zonguldak Şubesinden Türkçüler Günü Kutlaması

Türk Ocağı Zonguldak Şubesi, “3 Mayıs Türkçülük Günü” etkinliği gerçekleştirdi.

 

Etkinlikte; saygı duruşunda bulunularak, İstiklal Marşı’nın okundu. Türk Ocağı Şube Başkanı Erol Şeref, açılış konuşmasında şunları söyledi;

 

ŞEREF: “SEVR MADDELERİNİ ARATMAYAN GİRİŞİMLERİ ÜLKEMİZDE ENDİŞEYLE TAKİP EDİYORUZ”

 

“Bundan 71 yıl önce, Türk milletinin yiğit sesi, korkusuz kalemi H. Nihat Atsız’ın devletteki komünist yapılanmayı ve Türkçülükten uzaklaşmayı eleştiren yazıları üzerine açılan mahkemeler, davalar beraberinde tutuklamaları, esareti ve işkenceleri getirmiştir. 3 Mayıs bunları ifade eder. 3 Mayıs, Türk gençlerinin Atsız’a ve Türkçülüğe sahip çıkışın adıdır. 3 Mayıs Türk gençlerinin Türk’üz, Türkçüyüz sesleri ile Ankara sokaklarını çınlattığı gündür. Özetle 3 Mayıs Türkçülüğün Türk Milliyetçiliğinin, fikri zeminden harekete geçişinin, aksiyoner hale gelişinin başlangıcıdır. Bugün ülkemizin içinde bulunduğu şartlar 3 Mayıs ruhunun canlı tutulmasının ne kadar önemli ve zaruret olduğunu bize göstermektedir. Küresel güçlerin sevr maddelerini aratmayan girişimlerini ülkemizde uygulamaya koymalarını endişeyle takip etmekteyiz. Devletimizi yönetenlerin bilerek veya bilmeyerek Milli ve üniter devlet yapımızı esnetici söylemleri, 36 etnik gruptan bahsetmeleri, Türkiye’nin bir mozaik olduğunu ifade etmeleri, Türk ve Türklükten haz etmemeleri ülkemiz ve milletimiz üzerinde kötü niyetleri olanların ekmeğine yağ sürmektedir. Ancak, Türk milliyetçileri buna müsaade etmeyecektir. Ne mutlu Türk’üm diyene…”

 

BAHADIR: “MİLLİ VE DİNİ BAYRAMLAR İÇERİK DEĞİŞTİRMİŞTİR”

 

Daha sonra programda, Fener Lisesi eski Müdür Yardımcısı ve Tarih Öğretmeni Cemil Bahadır, “3 Mayıs Türkçülük Günü” nedeniyle sunum yaptı. Bahadır, yaptığı konuşmada, “Osmanlı Devleti’nin son iki yüz yılı sürekli arayışlarla geçmiştir. Her ne kadar Avrupa’daki olumlu gelişmeleri takip etmeye çalışsa da yeterli zaman ve güç sağlanamadığından başarılı olamamıştır. Yazarlar ve aydınlar arasında Osmanlıcılık, batıcılık ve Türkçülük gibi akımlar taraftar bulmuştur. Devletin çöküşünü engellemek için bu görüşler çare olarak görülmüştür. Ancak değişik dil, din ve kültürden gelen insanları bir arada tutmaya yetmemiştir. Türkçülük fikrinin başlangıç noktası ise özellikle Rus Çarlığının etkisi altındaki Türklerin özgürlüğüne kavuşturulması isteği olmuştur. Türkçü aydınlar başta Gaspıralı İsmail olmak üzere fikri mücadeleye başlarlar. Anadolu Türklüğü ile güç birliği yaparak Turan idealine ulaşmayı hedeflemişlerdir. Öncelikle Anadolu’nun düşman işgalinden kurtulması, temizlenmesi gerekmektedir. Milli Mücadelenin başlatılması ve arkasından Türk Devleti’nin kurulması bu düşüncenin bir sonucudur. İkinci Dünya Savaşı devam ederken Rusya lehine dengelerin değişmesi sonucu Türkçülük ve Turancılık ülküsünü savunmak yasaklandı. 3 Mayıs 1944 günü Nihal ATSIZ, Namık ORKUN, Zeki Velidi TOGAN, Ferit CANSEVER, Orhan Şaik GÖKYAY, Reha Oğuz TÜRKKAN, Nejdet SANCAR, Alparslan TÜRKEŞ tutuklandı. Üniversite gençliği yürüyüşler yaparak bu tutuklamaları protesto ettiler. Sonraki yıllarda tutuklu Türkçü sanıklar beraat ettiler. Dönemin hükümeti bu uygulamayla Sovyet Rusya’yı memnun etti, Türklere de gözdağı vermiş oldu. Bu günde Türk’e ait tarih, bilgi ve kültür birikimi değersizleştirilmek ve yozlaştırılmak istenmektedir.  Milli ve dini bayramlar içerik değiştirmiştir. Türkleri soykırımcı göstermek için kurum ve kuruluşlar yarışmaktadır. Bütün bu olumsuzluklara rağmen Türkiye Cumhuriyeti; geçmişin tecrübelerinden faydalanarak büyük Türkçü Mustafa Kemal’in aydınlık yolunda yürümeye devam etmek azim ve kararındadır” dedi.

 

Programda son olarak bağlama sanatçısı Akif Memiş, bağlaması ile katılımcılara türkü ziyafeti verdi.

 

Türkocağı Tv

Türkocağı Tv

Tümü

Türk Ocaklarından Haberdar Olun

Yazarlar

Tümü