Balıkesir Şubesi'nden 101. Yılında Üç Tarz-ı Siyaset ve Yusuf Akçura Sohbeti

12 Mayıs 2015
Balıkesir Şubesi'nden 101. Yılında Üç Tarz-ı Siyaset ve Yusuf Akçura Sohbeti

Türk Ocakları Balıkesir Şubesinde “101. Yılında Üç Tarz-ı Siyaset ve Yusuf AKÇURA” konulu ocakbaşı sohbeti düzenlendi. Sohbete konuşmacı olarak Balıkesir Üniversitesi Türk Dili Okutmanı, Türk Ocakları Balıkesir Şubesi Başkanı İsmail ACAR katıldı.
Balıkesir Üniversitesi Türk Dili Okutmanı Türk Ocakları Şube Başkanı İsmail ACAR konuşmasında şunları söyledi:
“Yusuf AKÇURA Aralık 1876 tarihinde Volga Nehri üzerindeki Simbir şehrinde doğdu. Harbiye Mektebi'nde okudu. 1897 yılında darbe girişimlerine katıldığı için tutuklandı. Taşkışla Divan-ı Harbi kararı ile müebbet kalebentlik cezasına çarptırıldı. Karar sonrasında Padişah fermanıyla Trablusgarp'a sürüldü. İttihat ve Terakki Cemiyeti'nin 1899'da yaptığı girişimler sonucu Trablusgarp kenti içinde serbest dolaşma izni aldı. Kısa bir süre sonra Fransa'ya kaçtı. Paris'te Jön Türkler'e katıldı. Burada Siyasal Bilgiler Yüksekokulu'na devam etti. 1903 yılında 'Osmanlı Devleti Kurumlarının Tarihi Üstüne Bir Deneme' adlı teziyle okulu bitirerek Rusya'ya dönen Akçura Kazan'da öğretmenlik yaptı. Bu dönemde Mısır'da çıkan Şüra-yı Ümmet ve Türk gazetelerinde çok sayıda imzasız makalesi yayımlandı. Bunlar içinde, 1904'te Türk Gazetesinde çıkan 'Üç Tarz-ı Siyaset' başlıklı dizi makale özel önem taşır. Bu makalede imparatorluğun önündeki seçeneklerin Osmanlıcılık, Panislamizm ve millet esasına müstenit Türk Milliyetçiliği olduğu, bunlardan en uygununun da sonuncusu olduğunu belirtti. II. Meşrutiyet'ten sonra İstanbul'a geldi. Çeşitli okullarda öğretmenlik yaptı. Darülfünun ve Mülkiye Mektebi'nde siyasal tarih dersleri verdi. Türk Derneği ve Türk Ocağı'nın kurucuları arasında yer aldı. Türk Yurdu'nun başyazarı ve editörü oldu. Mütareke yıllarında Anadolu'ya ilk geçenler arasında yer alan Akçura ilk mecliste milletvekili oldu. Kurtuluştan sonra Türk Tarih Kurumu Başkanı seçildi. 11 Mart 1935 tarihinde Haydarpaşa Garı'nda çocuklarıyla yürürken kalp krizinden öldü.


Yusuf AKÇURA’nın 101 yıl önce 1904 yılında yayımladığı “Üç Tarzı Siyaset” adlı makalesi Türkçülük akımının manifestosu kabul edilir.
Osmanlı Devleti zayıflayıp, güçten düşünce Osmanlı aydınları devleti kurtaracak çareler aradılar. Reçeteler içinde dikkate değer olanları ise Osmanlılık, Türkçülük ve İslamcılık siyasetleri idi. Akçura, ünlü "Üç Tarz-ı Siyaset" makalesinde bu üç akımın uygulanabilirlik ihtimallerini sorgulamıştır…”

Programın sonunda Şube Başkanı İsmail ACAR’a Salim BAŞARAN tarafından hazırlanan İsmail ACAR’ın 26.03.2015 tarihindeki “Türk Ocakları” konulu ocakbaşı sohbetinin fotoğraf ve video DVD’sini hediye etti.
Ocakbaşı sohbetleri her hafta Perşembe günleri saat 20:30’da devam etmektedir. 14.05.2015 Perşembe günü BAÜ Öğr. Üyesi Doç. Dr. Zeki ÇEVİK “Kuvayı Milliye Şehri Balıkesir” konusunda ocakbaşı sohbeti yapacaktır. Tüm Balıkesir halkı davetlidir.

 

Türkocağı Tv

Türkocağı Tv

Tümü

Türk Ocaklarından Haberdar Olun

Yazarlar

Tümü