Azerbaycan Topraklarının İşgalini Kabul Etmeyecek

12 Mayıs 2015
Azerbaycan Topraklarının İşgalini Kabul Etmeyecek

Azerbaycan’ın Ankara Büyükelçisi Faig Bağırov, Haydar Aliyev’in Türkiye-Azerbaycan ilişkilerinin gelişmesine önemli katkılar sunduğunu belirterek iki ülke arasındaki ilişkilerin dünyada örneği olmadığını söyledi.

‘Türkiye’ye emanet’
Bağırov, iki ülke arasında 1994’te imzalanan Asrın Mukavelesi ile ekonomik işbirliğinin temelininin atıldığını,Azerbaycan’ın zengin kaynaklarının dünya pazarına açıldığını, Aliyev’in azimli çalışmaları ve taviz vermeyen duruşu sonucu Azerbaycan doğal kaynaklarının Türkiye’ye emanet edildiğini anlattı.
Yine Aliyev’in girişimleriyle hayata geçirilen ve tairihi İpek Yolu’nu canlandıracak Bakü-Tiflis-Kars demiryolu hattının bu yılın ikinci yarısında açılışının yapılacağı müjdesini veren Bağırov, “Bu hatla Azerbaycan üzerinden Türkiye Hazar Denizi’nin diğer tarafına, Orta Asya’ya oradan daÇin’e kadar uzanan bir yola ulaşabilecek, tersi istikamette Azerbaycan Türkiye vasıtasıyla geçen yıl açılışı yapılan Marmaray projesiyle Avrupa’ya kadar ulaşım sağlanabilecektir. Bu hat bölgede ekonomik canlanma yaratacaktır” dedi. Bağırov, şöyle devam etti:
“Azerbaycan ve Türkiye arasındaki stratejik işbirliğinin bir ürünü olan TANAP’a dünya çok büyük ilgi göstermektedir. Kars’ta 17 Mart’ta temel atma töreni yapılan TANAP’ın hayata geçirilmeye başlandı ve ilk gazın 2018’de Azerbaycan Şah Deniz II havzasından Türkiye’ye ve daha sonra Türkiye üzerinden Avrupa’ya ulaşması öngörülüyor.”
Minsk eleştirisi
“Azerbaycan’ın en sancılı meselelerinden biri Ermenistan ve Azerbaycan arasındaki DağlıkKarabağ sorununun çözüme ulaştırılmasıdır. Azerbaycan hiçbir zaman topraklarının yüzde 20’sinin işgalini kabul etmeyecektir ve er ya da geç o toprakları işgalden kurtaracaktır. İsteğimiz sorunun barışla çözülmesidir fakat Ermenistan konuya bu şekilde yanaşmıyor ve sınırda provokatif adımlar atmaya devam ediyor. Bu sorunun çözülmesi için oluşturulan Minsk Grubu ise konuyla ilgili yapıcı çözümler üretemiyor. Azerbaycan’ın tanınan sınırları bozulmuştur bu nedenle haklı taraf Azerbaycan’dır ve tek istediğimiz işgalin sona erdirilmesidir, bu nedenle dünya kamuoyunun konuya duyarlılığının artmasını ve işgalci ülkeye karşı yaptırımlar uygulanmasını talep ediyoruz.”

Türkyurduhaber

Türkocağı Tv

Türkocağı Tv

Tümü

Türk Ocaklarından Haberdar Olun

Yazarlar

Tümü