Irak Türkmen Cephesi Yürütme Kurulu Son Gelişmeleri Görüştü

12 Mayıs 2015
Irak Türkmen Cephesi Yürütme Kurulu Son Gelişmeleri Görüştü

Irak Türkmen Cephesi Yürütme Kurulu toplandı. Toplantıda genel olarak Irak ve özellikle Kerkük ve Türkmeneli bölgelerinde son siyasi ve güvenlikle ilgili gelişmeler masaya yatırıldı.

Kerkük’te idari konulara dair Türkmenlerin bazı hakları da toplantıda ele alınan konular arasında yer aldı.

Toplantı Irak Türkmen Cephesi Genel Başkanı Erşet Salihi başkanlığında yapıldı. Toplantı sonrası yazılı bir açıklama yapıldı.

Bildiride Irak Türkmen Cephesi’nin Türkmenlerin birinci derecede savunucusu olduğuna işaret edilerek, her hangi bir gerekçe altında bu kuruma yönelik saldırının kabul edilemez olduğu uyarısında bulundu. Bildiride şiddetin hiç bir zaman sorunların çözümünde olumlu bir taraf olmadığına işaret eden Irak Türkmen Cephesi, her zaman için uzlaşıdan yana olduklarını beyan etti.

Son günlerdeki silahlı güç gösterisi ve gözaltına almaları tasvip etmediğini bildiren Irak Türkmen Cephesi, yargı izni olmadan Kerkük’ün Türkalan köyünde yapılan tutuklamaların doğru olmadığını belirtti.

Türkmenlerin idari haklarına yönelik yapılan ihlalleri kınayan Irak Türkmen Cephesi, Türkmenlerin milli ve kanuni hakları olan Kerkük il meclis başkanlığı görevinin Türkmenlere şimdiye kadar verilmemesinden esef duyduğunu bildirdi.

IŞİD’la mücadele için oluşturulan Koalisyon güçlerine çağrıda bulunan Irak Türkmen Cephesi silahlanma projesinde, Haziran 2014 tarihinden itibaren mücadele eden Türkmenlerin de yer almasını istedi. Toplantıda Tuzhurmatu, Diyale ve Telafer’deki Türkmenlerin gelecekleri konuşulurken, Tükmenlerin Musul ve Telafer’İn kurtarılmasında yer alması gerektiğine işaret edildi.

Yazılı açıklamada Türkmenlerin de bölgesel yönetimin anayasa taslağı hazırlık komisyonunda rol almalarına değinildi.

TürkYurduHaber

Türkocağı Tv

Türkocağı Tv

Tümü

Türk Ocaklarından Haberdar Olun

Yazarlar

Tümü