Çin’in Yeni Politikası: Doğu Türkistan’a Daha Fazla Çinli Yerleştirmek

12 Mayıs 2015
Çin’in Yeni Politikası: Doğu Türkistan’a Daha Fazla Çinli Yerleştirmek

Çin işgal yönetimi geçtiğimiz yılın son aylarında Uygur nüfusun yoğun olduğu Doğu Türkistan’in güney bölgelerinde yürürlüğe koyduğu yeni nüfus politikası uluslar arası toplum ve medyanın ilgisini çekmeye  devam ediyor.
Fransız Haber Ajansı(AFP)’nın 8 Mayıs’ta servis ettiği bir habere göre Çin işgal yönetimi, Doğu Türkistan’da yürürlüğe koyduğu yeni nüfus yerleştirme politikasının Müslüman Uygurların çoğunluğu oluşturduğu güney bölgelerine yeni bir etnik Çinli göçmen akını yaratmayı amaçladığını bildirdi.
Özgür Asya Radyosu internet sitesinde yer alan bilgilere göre Çin’in bu yeni nüfus yasasına göre, Doğu Türkistan’ın başkenti Urumçi ve petrol bölgesi Karamay’dan başka her hangi bir bölgeye gelerek yerleşen etnik Çinli göçmenlerin nüfus kayıtları yerleştikleri bu bölgeye işlenecek, Sağlık, sosyal yardım,eğitim ve benzeri devlet imkanlarından derhal yararlanmaya başlayacakları belirtildi.
Adı geçen Ajansa Çin’in Doğu Türkistan’daki bu yeni nüfus politika ve uygulamasını değerlendiren Avustralya Latruby Üniversitesi öğretim üyesi ve Ulusal Azınlık ilişkileri Uzmanı James Laybold şunları ifade etti, “Bölgede demografik asimilasyon amacı ile merkezi Çin’den teşviklerle getirilip yerleştirilen Çinli göçmenler için bazı engeller ve sorunların varlığı biliniyor. Bu sorunların en başında ise, gelen göçmenlerin can güvenlikleri konusundaki endişeler, kötü ekonomik şartlar ve ticaret konusunda karşılaştıkları zorluklar gelmektedir.”dedi.

Türkyurduhaber

Türkocağı Tv

Türkocağı Tv

Tümü

Türk Ocaklarından Haberdar Olun

Yazarlar

Tümü