Batı’nın Gözüyle Türkiye ve Ortadoğu Senaryoları Konferansı

16 Mayıs 2015
Batı’nın Gözüyle Türkiye ve Ortadoğu Senaryoları Konferansı

Türk Ocakları Karabük Şubesi tarafından Karabük Belediyesi Konferans Salonu’nda “Batı’nın Gözüyle Türkiye ve Ortadoğu Senaryoları” adlı konferans düzenlendi. Karabük Üniversitesi öğretim üyeleri Yrd. Doç. Dr. Ali ASKER ve Yrd. Doç. Dr. Bahar AŞCI’nın konuk olarak katıldığı konferans 2 saat sürdü. Konferansa Karabük Emniyet Müdürü Serhat TEZSEVER, öğretim üyeleri, öğrenciler, sendika temsilcileri, siyasi parti temsilcileri ve çok sayıda vatandaş katıldı. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın ardından konferansa geçildi.

 

İlk sözü Yrd. Doç. Dr. Ali ASKER aldı ve Türkiye’nin 2000 sonrasında ulusal ve uluslararası siyasette izlediği politika, öne sürülen politik söylemler ve mevcut durum hakkında değerlendirmeler yaptı. Bu kapsamda Türkiye’nin iç ve dış siyasetine ilişkin ortaya konan söylemlerin ve uygulamaların ülkeyi sıkıntılı bir noktaya getirdiğini belirtti. Bu konuyu Ermenistan’a yönelik tek taraflı kalan açılım politikası üzerinden açıkladı.

 

Daha sonra sözü Yrd. Doç. Dr. Bahar AŞCI aldı. Türkiye ve Ortadoğu’ya yönelik 100 yıldır sürdürülen ve adım adım uygulanan paylaşım ve yeni düzene ilişkin senaryoların neler olduğunu, bu senaryolara ilişkin haritalar üzerinden açıkladı. Senaryoların ortaya konmasında uluslararası düşünce kuruluşlarının nedenli etkin olduğunu, nasıl desteklendiklerini ve çalıştıklarını Türkiye ile kıyaslayarak anlattı. Türkiye’de düşünce kuruluşlarının neden istendik senaryolar ortaya koyamadığını açıkladı. 2015 yılı nisan ayında ABD’de uluslararası bir dergide yayımlanan yeni Türkiye ve Ortadoğu haritasını anlattı. IŞID’in tarihsel kökenine değinerek terör örgütünün temel hedeflerinin, uygulanan senaryolar ile nasıl uyumlu olduğunu ortaya koyarak açıkladı. Yeni düzene ilişki olarak oluşturulmaya çalışılan Şii Hilali’nin hedeflerini anlattı.  

 

Konferansın soru – cevap kısmında ise anlatılan konulara ilişkin olarak gerek milletimizin gerekse de devletimizin ulusal ve uluslararası düzeyde alması gereken önlemler tartışıldı.

 

Konferans, Türk Ocakları Karabük Şubesi Başkanı Yrd. Doç. Dr. Taşkın DENİZ’in konuşmacılara ve davetlilere teşekkür etmesi ve ardından hatıra fotoğraflarının çekilmesi ile sona erdi.

Türkocağı Tv

Türkocağı Tv

Tümü

Türk Ocaklarından Haberdar Olun

Yazarlar

Tümü