Osmaniye Şubesinde Vergilendirme Konuşuldu

19 Mayıs 2015
Osmaniye Şubesinde Vergilendirme Konuşuldu

Türk Ocakları Osmaniye Şubesi Salı sohbetinde “OSMANİYE’DE VERGİ” konuşuldu. Konuyu anlatmak için “Muhasebeciler Ve Mali Müşacirler Odası Başkanı” Mustafa FETTAHLIOĞLU ve arkadaşları misafir edildi. Sohbet başlamadan önce Av. Selahattin ARPACI Bey misafirlere “NEY” ziyafeti çekti.

 

Ney taksiminden sonra çay ve “kömbe” ziyafeti vardı. 

 

Mustafa Fettahlıoğlu akıcı, anlaşılır bir dille anlatmak istediklerini sorulara lüzum bırakmadan açıkladı. Muhasebeci kimdir? Muhasebeci ne iş yapar? Mali Müşavirin görevi nedir? Yeminli Mali Müşavir’in diğer mali müşavirlerden ayrılan özelliği nedir vb. sorularla konulara izahat getirdi.

 

Vergi hususunda; “ sıkıntılı bir durum olan verginin yüzde yetmişini “kdv, özel tüketim, alım satım vb.” vergilerden” geldiğini, “yüzde otuzluk dilim ise beyana dayalı vergi” olduğunu belirtti. “Bu oran yıllardan beri hiçbir hükümet tarafından değiştirilemediğini, değiştirilmek de istenmediğini; bunun ise vergi kaçaklarına sebep olduğunu” belirtti.

 

“Beyana dayalı vergilerde de vergi kaçağının olduğunu, kazancın düşük beyan edildiğini, gerçek değerinden beyan edilse vergi kaçırılamayacak ama o zaman da vergi çok fazla yük getirdiğini” belirtti. “Vergi kaçağını önlemek için gelir ve giderin tam beyan edilmesi gerektiği ama bunda da gelir tam olarak kabul edilirken bazı giderlerin kabul edilmeyişi problem olduğunu” belirtti.

 

“Vergilendirmede “Organize Sanayi Bölgeleri” nin önemli olduğunu ama bunda da Organize Sanayi Bölgesinde faaliyet gösteren mükelleflerin ve büyük işletmelerin kuruluş yeri nere ise verginin de orada tahsil edildiği için Osmaniye’ye girdinin az olduğunu bunu için kazanç neresi ise vergilendirme de orası olması” gerektiğini belirtti. O zaman Osmaniye’ye büyük oranda nakit girişi olacağı için refah seviyesi de yükselecektir” dedi. “Misal olarak organize sanayide faaliyet gösteren işletmelerin İskenderun ve Adana vs. çıkışlı işletmeler olduğu için vergileri de İskenderun ve Adana almaktadır, bu da Osmaniye’ye girdinin az olmasına sebep olduğunu “ belirtti.

 

Osmaniye’nin kıdemli muhasebecilerden Ali ERAT Bey de hatıralarla izleyicilere izahatlarda bulundu. Gecenin geç saatlerine kadar devam eden sohbet, haftaya salı günü bir başka sohbet konusunda buluşmak üzere sonlandırılıp hatıra fotoğrafı çektirildi. 

Türkocağı Tv

Türkocağı Tv

Tümü

Türk Ocaklarından Haberdar Olun

Yazarlar

Tümü