Zonguldak Şubesinde Ermeni Meselesi Konuşuldu

17 Mayıs 2015
Zonguldak Şubesinde Ermeni Meselesi Konuşuldu

Zonguldak Türk Ocağı tarafından düzenlenen konferansta, Ermeni Meselesi konuşuldu.

 

17 Mayıs 2015 Pazar günü Kızılay toplantı salonunda düzenlenen konferansın açılış konuşmasını yapan Şube Başkanı Erol ŞEREF, şunları söyledi; "Ülkemizde son yıllarda bazı temel meselelerde yaşanan olaylar, endişe verici boyutlara ulaşmıştır. Bunların başında hiç şüphesiz bölücü terör vardır. Siyasi İradenin ısrarla uygulamak istediği çözüm süreci, çözülme sürecine dönüşmüştür. Hukuk alanında yaşananlar, adalete ve yargıya güveni sarsmıştır. Hemen yanı başımızda Ortadoğu’da yaşananlar bir insanlık dramıdır. Bu bölgede ABD’nin uygulamaya koyduğu Büyük Ortadoğu Projesi, savaş, kan ve gözyaşı getirmiştir. Ülkemizi de bu savaşın içine çekmek için uğraşıyorlar. Son önemli temel bir meselemiz de Ermeni Soykırım iftirasıdır. Türk Milleti’ne yapılacak en büyük hakarettir. Küresel güçler bu iftirayı, devletimizi zorda bırakmak ve bir tehdit olarak kullanmak için yaptıkları aşikardır. Biraz sonra BEÜ öğretim üyesi tarihçi akademisyen Yrd. Doç. Dr. Yücel NAMAL, konuyla ilgili slayt eşliğinde sunumunu yapacaktır."

 

BEÜ öğretim üyesi, tarihçi akademisyen Yrd.Doç.Dr. Yücel NAMAL, verdiği konferansta slayt eşliğinde özetle şunları söyledi;

 

"Ermeni Meselesi ile ilgili arşiv araştırmalarının sonuçlarına bakıldığında, “Soykırım” diye bir şeyi görmek mümkün değildir. Hiçbir arşiv belgelerinde Soykırım, sürgün, katliam ifadelerini göremezsiniz. Bu tarihi tespit sadece Osmanlı arşivleri için değil, diğer ülkelerin arşivleri için de geçerlidir. “Tehcir” ifadesi de yoktur. Tehcir’de yanlış kullanılmaktadır. Arşivlerdeki belgelerde, “Sevk ve İskan” vardır. Doğrusu da sevk ve iskandır. Belgeler yalan söylemez. Ermeni Meselesi diye bilinen ve her sene gündeme getirilerek ülkemizi sıkıntıya sokan, milletimize haksızlık yapılarak iftira kampanyası yürütürken bu mesele tamamen siyasi malzeme olarak kullanılmaktadır. 1900’lü yıllarda (40) civarında Ermeni isyanı olmuştur. Ermeni çeteler Ruslar’ın desteği ile doğu bölgelerimizde Osmanlı’ya başkaldırmış, yakıp yıkmış, insanlarımızı katletmiştir. Bunun üzerine Osmanlı sevk ve iskan tedbirini almıştır. Hatta sevk ve iskanda hatası görülen görevlileri muhakeme ederek cezalandırmıştır. Bunun neresinde Soykırım vardır. Bu olsa olsa tarihi inkardır. Ermeni Meselesi aslında iki tarafın yani Ermenistan’la Türkiye’nin bir araya gelerek Gümrü anlaşmasıyla sonlandırılmıştır. Böyle bir mesele kalmamıştır. Bu anlaşma sonraki yıllarda Moskova, Kars ve Lozan ile teyit edilerek tescillenmiştir."

Türkocağı Tv

Türkocağı Tv

Tümü

Türk Ocaklarından Haberdar Olun

Yazarlar

Tümü