30.5.2015 K.Maraş Türk Ocağı: Tarih Bilinci Açsından Kimlik Sorunu

28 Mayıs 2015

Türk Ocakları Kahramanmaraş Şubesi, Ekim ayından beri başarıyla sürdürdüğü güncel-fikrî toplantılarının Bahar dönemine ait sonuncusunu 30 Mayıs Cumartesi akşamı saat 20.oo’de gerçekleştirecek.

 

            Yetkililerden alınan bilgiye göre bu konferansın konuşmacısı, İstanbul. Ü. Felsefe Bölümü öğretim üyelerinde Prof. Dr. Ayhan Bıçak ve konusu son yıllarda fazlaca önem kazanan “Tarih Bilinci Açsından Kimlik Sorunu”dur.

 

PROF. DR. AYHAN BIÇAK KİMDİR?

 

İstanbul Üniversitesi Felsefe bölümünün en başarılı öğretim üyelerinden olan Prof. Bıçak, 1956 yılındaErzincan’da doğdu. İstanbul Üniversitesi Felsefe Bölümünü bitirdi ve ayni üniversitede Yüksek Lisans ve Doktorasını tamamladı (1992). 2007 yılından beri Felsefe Bölümünde profesörlük kadrosunda çalışmaktadır. Tarih ve Siyaset Felsefesi ile Türk Düşüncesi konularında dersler vermektedir. Prof. Ayhan Bıçak’a, verimli çalışmalarından dolayı, Türk Ocakları 43. Büyük Kurultayında Nevzat Kösoğlu Türk Düşünce Hayatına Hizmet Armağanı da verilmiştir.

 

KONUMUZLA İLGİLİ BAZI ESERLERİ:

 

KİTAPLARI ve MAKALELERİ::Türk Düşüncesi Kökenler ve Kaygılar" I-II; Felsefe Ve Tarih; Tarih Metafizikleri; Tarih Düşüncesinin Ortaya Çıkışı; Tarih Felsefesinin Oluşumu; Tarih Bilimi; "Tarih Bilinci"; "Tarih Biliminde Tarih Bilincinin Yeri"; "Tarih Düşüncesi"; "Hafıza Ve Tarih"; "Tarih Felsefesinin Türkiye'deki Seyri"; "Tarihsel Varoluş"; "Homo Economicus Medeniyetine Yaklaşımlar”; "Türklerde Evren Tasavvuru”.

 

Değerli bilim adamımızın bazı makaleleri, Türk Ocaklarının aylık yayın organı olan Türk Yurdu dergisinde yayımlanmıştır.

 

Dr. Mustafa KÖK

Şube Hars Heyeti a.

Türkocağı Tv

Türkocağı Tv

Tümü

Türk Ocaklarından Haberdar Olun

Yazarlar

Tümü