Osmaniye Şubesi'nde Makedonya Türklüğü Konuşuldu

02 Hazıran 2015
Osmaniye Şubesi'nde Makedonya Türklüğü Konuşuldu

“Türk Ocakları Salı Sohbeti”nde Korkut Ata Üniversitesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç Bülent Yanıktepe Makedonya hatıralarını anlattı. 

 

Aynı zaman Türk Ocakları Osmaniye Şubesi‘nin Yönetim Kurulu üyesi de olan Bülent Yanıktepe Makedonya’da kaldığı süre içinde intibalarını çektiği fotoğraflarla anlattı. “Makedonya’da kaldığım ve gezdiğim yerlerin gayet temiz ve yeşillikler içinde” olduğunu belirtip; “insanlar birbirine gayet saygılı ve kibar” olduklarını; “özellikle Üsküp’ün tipik bir Anadolu şehrine benzediğini, insanların Türkçe konuştuğunu, gezmeye gelen turistlerinde genellikle Türkiye’den geldiğini, o bakımdan hiç zorluk çekmediğini” belirtti. Yemekleri Anadolu’da ki gibi rahatça yiyebildiğini, şehrin hemen her yerinde heykellerin bulunduğunu, bu sayede de gelen turistlerin dikkatini çekmeyi başarmışlar” diye belirtti. Şehir ikiye ayrılmış bir yanı Müslüman bölgesi, diğer kısım ise Hıristiyan bölgesi olduğu, Hıristiyanların ananelerine bağlı göründüğünü şehrin bir Hıristiyan şehri olduğunu belirtmek için en hâkim tepeye devasa bir haç dikmişler” diyerek devam etti… “Müslüman bölgesinde mahalleler aynen bir Anadolu şehrinin mahallesi gibi. Köylerinde ise durum farklı değil. Halk Anadoluda’ki gibi kahve alışkanlığ var. Sanki Türkiye’de bir köy…”

 

Yrd. Doç. Bülent Yanıktepe; “Üsküp dışında Ohri görülmeye değer güzellikte” olduğunu, “özellikle Ohri Gölü turistlerle dolup taşıyor, çevre bakımlı ve tertemiz olup, insanı rahatsız edecek bir şey bulamazsınız. İnsanın hoşuna gidecek her türlü güzelliği ya korumuşlar, ya da kendileri güzelleştirmişler” diye belirtti. “Varda ırmağı üzerine yapılan göledin ise etrafına gezi yolları yapıp turisti çekmeyi başarmışlar. Ülkenin en güzel otelleri de ya Ohri Gölü, ya da Varda ırmağı üzerine yapılan göledin manzarası en güzel yerine yapmışlar, bu da ayrı bir güzellik veriyor. Manzara güzel, hava güzel” diye belirtti.

 

Sohbet haftaya Av. Selahaddin Arpacı Beyin Türkistan Pilavı ikramıyla mevsimin son sohbetinin yapılmasına karar verilerek sonlandırıldı.

Türkocağı Tv

Türkocağı Tv

Tümü

Türk Ocaklarından Haberdar Olun

Yazarlar

Tümü