Osmaniye Şubesi Salı Sohbetleri Yapıldı

09 Hazıran 2015
Osmaniye Şubesi Salı Sohbetleri Yapıldı

Türk Ocakları Osmaniye Şubesi Salı Sohbetlerinde bu hafta(09.06.2015) Doç. Dr. Mustafa Fedai Çavuş vardı. Musatafa Fedai Çavuş Osmaniye Şubesi Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı aynı zamanda.

 

Mustafa Fedai Çavuş sohbete başlamadan önce Av. Selahaddin Arpacı Bey tarafından Özbek (Türkistan) Pilavı Ziyafeti çekildi. Dualarla ocağın üzerine konulan kazanda pişen Türkistan Pilavı yine dualarla dağıtıldı. Pilavın yanında yine Selahaddin Arpacı Beyin ikramı yaş pasta da ikramlar arasındaydı. İkramlar sonunda emekli Müze Müdürü İsmet İpek Beyin güzel yemek duasıyla âminlerle Allah’a açıldı eller.

 

İkramdan sonra Av Selahaddin Arpacı Beye Teşekkürlerden sonra Türk Ocakları Osmaniye Şube Başkanı Mehmet Çetinkaya’nın hoş geldiniz konuşması ve Selahaddin Beye “sezonun son sohbetinde yaptığı ziyafetten dolayı teşekkür ederim” deyip konuşmacı Fedai Çavuş’a sözü bırakarak sohbete geçildi.

 

Doç. Dr. Mustafa Fedai Çavuş Polonya, Almanya ve Çek Cumhuriyeti’ne yaptığı eğitim gezisinden intibalarını fotoğraflarla anlattı. Fedai Beyin güzel ifadeleriyle fotoğraflar dile gelirken bir şey çok dikkat çekiciydi : “ Tarihi dokunun korunması ve yeni yapılan binaların tarihi binalardan yüksek olmaması ve yeni yapılan bütün binalarda dış görünüşün tarihi dokuya uygun olduğu, bakınca sanki tarihi bir yapıymış gibi göründüğü dikkat çekiyor.” Deyip “acaba bizde nasıl?” sorusuna cevap arandı. Bizde tarihi yerlerdeki ucube binalar ve İstanbul gibi kültür merkezinde tarihi dokuyu ayaklar altına alan binaların Türkiye Cumhuriyetinin Başbakanı ve Cumhur Başkanı’nın karşı gelmesine rağmen yıktıramayışı düşündürücü değil mi?

 

Fedai Beyin fotoğraflarında dikkati çeken bir özellik gezilen yerlerdeki kiliselerin çokluğuydu. Ama kiliseler alelade yapılmamış kendi kültürlerini yansıtmasına da dikkat çekti.

 

 “Şehirlerarası gezilerde genellikle tiren tercih ediliyor, tirenin otobüs veya uçaktan da pahalı olmasına rağmen konforlu oluşu tercih sebebi olmaktadır; yolculukta veya bir başka yerde kendi aralarında birbirlerine çok saygılılar, bu da önemli bir özellik olsa gerekir” diye vurguladı.

 

Gezinin son günlerinde cep telefonunu ve kıredi kartını çaldırması “Medeni Avrupa’nın” medeniliğini göstermesi de önemliydi.

 

Sohbeti sonunda Ocak Başkanımız Mehmet Çetinkaya’nın yazın Zorkun yaylasında birkaç “ikindi sohbetleri” yapılabileceğini müjdesini verdikten sonra asıl sohbetin Eylül ayında tekrar başlaması dileğiyle sonlandırıldı.

Türkocağı Tv

Türkocağı Tv

Tümü

Türk Ocaklarından Haberdar Olun

Yazarlar

Tümü