Ahmet ACAROĞLU

turkocagi@turkocagi.org.tr

23 Nisan ve Gümülcine

23 Nisan ve Gümülcine

23 Nisan 2011
Ahmet ACAROĞLU

“Bugün 23 Nisan. Neşe doluyor insan” Böyle başlardı çocuk bayramımıza ait şiirler. Cıvıl cıvıl olurdu sınıflar. İçimiz mutluluk dolar, dünyada bir tek ülkemizde kutlandığı için de ayrıca gurur duyardık.Belki ATATÜRK’e sevdamız ilk kez böyle bir bayram coşkusu ile somut çiçeklere dönüştü. “Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı, Atatürk, Türkiye” artık ayrılmaz bir üçlüdür ruhumuzun derinliklerinde… Doğmuş bulunan,doğacak olan çocuklarımızın, torunlarımızın kalplerinde…

23 Nisan 1920 nasıl bir mukaddes tarihti o. O tarihte yaşanan ne yüce, ne kutsal heyecandır, ne sarsılmaz imandır hürriyete tutkunluğumuz, esarete isyan, bağımsızlığa vurgunluğumuz.

Aziz vatanın bütün kaleleri zaptedilmiş,tertemiz vatan topraklarımız düşman çizmeleriyle kirletilmiş,harim-i ismetimize tasallut edilmiş,içimizdeki hainlerin istilacılarla ülfetine modernizm ve çağdaşlık kusmukları eklenmişken, biz henüz ölmedik diyen vatanseverlerin başkaldırışıdır 23 Nisan. Bir kişinin veya bir ailenin yerine, halkın yönetime katılmasıdır parlamenter rejim.Hakimiyetin kayıtsız ve şartsız milletin olmasıdır.

23 Nisan mavi gözlü sarışın kurdun önderliğinde ayağa kalkan Anadolu halkının İstanbul’u sarsan narasıdır,Anadolu ihtilalidir.Henüz cihadımız, soylu direnişimiz devam ederken bağımsızlık için, özgürlük aşkına içtiğimiz and, ettiğimiz yeminin adıdır 23 Nisan. Cumhuriyet yolunda atılmış işaret fişeğidir 23 Nisan.

Geçen hafta dostlarla beraber Gümülcine’de idik.Mustafa DEDEOĞLU, Üzeyir ERDUVAN, Ünal MALAK ile beraber. Benim ilk sınır ötesi gezimdi. Günübirlik olmasına rağmen unutulmaz anılarla döndük oradan.

 

“Kimler çizmişse gönlümüze bu hududu
Dar geliyor, dar geliyor kardaşım”

diyen şair ne kadar haklı. Gümülcine’ye gidene kadar ovadaki köylerin neredeyse hepsinde bir minare, size uzaktan el sallıyor hasretle. Burası bir Türk köyü, burada Müslümanlar yaşıyor diye çığlık atıyor tüm tecritlere rağmen.Gidip her Türk’e sarılmak, onları özlemle kucaklamak, her köyün camiinde cemaatle bir vakit namaz kılmak hasrete dönüştü içimde… Belki o da bir gün gerçek olur.
Gümülcine’de buradan gidenlerin uğrak yerlerinden biri Çukur Kahve. Kahve bize de onlara da dışarıdan geliyor şüphesiz. Ama kırk yıl unutamayacağım bir tat bıraktı ağzımda.

Az ilerde Türk Gençler Birliği Lokali var. Hava güzeldi. Bahçede oturalım dedik.Kimlerle tanışmadık ki o bir saatlik çay molasında. Batı Trakya Türk Öğretmenler Birliği Başkanı Sami Toraman,öğretmen Necmi Abdürrezak, öğretmen Bekir Tahsin, işadamı Hasan Boyacı, gönül dostu Ahmet Abi, gazeteci arkadaşlar, mühendis Mehmet Bey.Öğretmenler Kepirtepe mezunu.
Gümülcine Türk Gençler Birliği 1928’de kurulmuş bir spor kulübü.Bugün daha çok kültürel çalışmalar yapıyor.O akşam gençler eğlence gecesi tertiplemişler.Kalmamız için çok ısrarcı oldular.Ama vaktimiz kısıtlıydı.

Necmi öğretmen Gümülcine milletvekili rahmetli Dr. Sadık Ahmet’in sekreterliğinide yapmış.Sadık Ahmet’in davetimiz üzerine Uzunköprü’ye gelip konferans verdiğini sölediğim de muhabbetimiz daha da arttı.Türkçe eğitim ve Türk kültürünün yaşatılması konusundaki engellerden dertliydiler.AB üyeliği çözüm getirmek yerine sorunlar yumağını daha da çetrefil hale getirmiş.
Türkiye denilince yürekleri bir başka çarpıyor,gözleri bir başka ışıldıyor.Necmi Abdürrezak elini cebine attı ve bana bir şiir uzatıp hem de yüksek sesle okumamı rica etti.Duygulandım tabi.Bunu gazetemde tam da 23 Nisan günü yayınlama sözü verdim.Gelin o şiiri bugün birlikte okuyalım.

“BEN” BATI TRAKYA TÜRK ÇOCUĞUYUM
Özlemlerime koşarak geldim
Davetin şerbettir bana
Dost elin uzatırsın dosta düşmana
“BEN” öpmeye geldim
“BENİ” senden ayrı koyana
İnsanlığı boş kefeye sayana
Anadilimde eğitimi sorgulayana
“BEN” hasletimle geldim “ANA”
Şükürler olsun Anavatanıma kavuşturana
23 Nisan Çocuk Bayramı
Kutlu olsun tüm Dünya Çocuklarına
Çocuklar,çocuklarım,Atatürk’ün evlatları!Ne ayyıldızlı bayraktan, ne bağımsızlıktan ne Türkçeden ne Türklükten asla vazgeçmeyin.Çocuklar öpüyorum hepinizi.Yarınlarım benim

Türkocağı Tv

Türkocağı Tv

Tümü

Türk Ocaklarından Haberdar Olun

Yazarlar

Tümü