Hayırlı Ramazanlar

17 Hazıran 2015

TÜRK OCAKLARI GENEL MERKEZİ’NİN RAMAZAN TEBRİĞİ

 

Huzur, bereket, ibadet ve oruç ayı olarak, kültürümüzde “on bir ayın sultanı” ismiyle anılan Ramazan’ı yeniden idrak etmekteyiz. Öncelikle bütün Türk ve İslam aleminin Ramazan ayını tebrik ediyoruz.

 

Hem dini hem de kültürel olarak Türk toplumunda önemli bir yeri olan Ramazan, aynı zamanda yardımlaşma ve dayanışmanın da kuvvetlendiği bir aydır. Bu ayda milletimiz iftar sofralarında, teravih namazlarında, mukabelelerde, Ramazan eğlencelerinde daha çok bir araya gelmekte, kültürel ve dini duygularını daha kuvvetli bir şekilde yaşamaktadır. Aynı zamanda maddi ve manevi yardımlar bu ayda artmakta fitre ve zekat gibi yükümlülükler yerine getirilmektedir. Bu bağlamda, bu Ramazan ayı çok daha önemli bir yere sahiptir. 

 

Bu Ramazan ayını idrak ettiğimiz günlerde içinde bulunduğumuz coğrafyamız ve Türk Dünyası’nın pek çok yeri büyük sıkıntılar yaşamaktadır. Irak ve Suriye’de yaşanan kaos Türkmen soydaşlarımızı çok daha fazla etkilemekte, pek çoğunu göçmen durumuna düşürmektedir. Aynı zamanda Doğu Türkistan’da Çin zulmü devam etmekte, Kırım’daki Rusya işgali Tatar soydaşlarımızı zor durumlara sokmaktadır. Türk Dünyası’nın pek çok yerine bu gibi maddi ya da manevi baskıların yaşandığını bilinmektedir. 

 

Türk Ocakları Genel Merkezi olarak geçtiğimiz Ramazan ayında Türk Dünyası’nın bu problemlerinin çözümüne bir katkı sunmak ve yakın coğrafyamızdaki soydaşlarımızın ihtiyaçlarını karşılamak için “Bu Ramazan’da Elini Türkmeneli’ne Uzat” adlı bir yardım kampanyası başlatmış, bu bağlamda on binlerce liralık yardımı Irak, Suriye ve Türkiye’de göçmen durumda olan Türkmen soydaşlarımıza ulaştırmıştık. Ayrıca Kurban Bayramında da büyük bir kurban kampanyası düzenlemiştik. Bu Ramazan’da da Türk milletinin asil evlatlarından soydaşlarına, dindaşlarına sahip çıkmalarını yeniden talep ediyoruz. “Bu Ramazan’da da Elini Türkmen Kardeşine” uzat diyoruz ve Irak, Suriye ve Türkiye’de bulunan göçmen ve ihtiyaç sahibi Türkmen soydaşlarımıza yönelik nakdi ve gıda yardımlarınızı bekliyoruz. 

 

Özellikle Ramazan ayında verilen Fitrelerinizi (Fıtır Sadakası) Türkmen kardeşlerimize ulaştırmak üzere Türk Ocakları Genel Merkezi’ne vermenizi talep ediyoruz. (Diyanet İşleri Başkanlığı’nın açıkladığı hesaba göre 2015 yılı en düşün Fitre miktarı 11,50 TL’dir.)

 

Bütün Türk Dünyasının ve İslam aleminin Ramazan ayını tekrar tebrik ediyor, Yüce Allah’tan bu mübarek ay vesilesiyle bütün Türk Dünyası’na,İslam alemine  ve insanlığa huzur, barış ve adalet nasip etmesini diliyoruz.

 

Hayırlı Ramazanlar!

 

YARDIM KAMPANYASI İÇİN TIKLAYINIZ

Türkocağı Tv

Türkocağı Tv

Tümü

Türk Ocaklarından Haberdar Olun

Yazarlar

Tümü