Bursa Türk Ocağı Kırgız Öğrencilerle Bir Araya Geldi

08 Temmuz 2015
Bursa Türk Ocağı Kırgız Öğrencilerle Bir Araya Geldi

Bursa Türk Ocağı eski başkanlarından Prof. Dr. Ali Bahadır’ın aynı zamanda dekanı olduğu Manas Üniversitesi Veteriner Fakültesi bölümü öğrencileri staj için Bursa’ya gelmişlerdi. Bu vesileyle ağırlanan Kırgızistanlı öğrenciler Bursa Türk Ocağı Gençlik Kolları’nın eşliğinde bir İznik gezisi yaptılar. Ardından Hünkâr Köşkü’ndeki iftarla günü sonlandırdılar.

 

İznik gezi programında sırayla; 11.yy sonunda İznik şehrinin fethine ve Anadolu Selçuklu Devleti’nin merkezinin kurulmasına katkı sağlayan Kırgızların hürmetine Orhan Gazi tarafından yaptırılan Kırgız Türbesi’ne, ancak Geç Roma Çağı’ndan günümüze kadar ayakta kalabilen, Helenistik Çağ’daki surlardan eser kalmayan İznik Surları’na, İznik Müzesi, Yeşil Cami, tarihi İznik Çini Çarşısı, Abdulvahap Türbesi,  Hristiyanlıkla  ilgili önemli kararların alındığı  7. Konsülün  787 yılında toplandığı bir kilise olan ve şehrin Osmanlılar tarafından fethedilmesiyle 1331'den sonra Orhan Gazi’nin  camiye dönüştürdüğü  Ayasofya Camii ve İznik Roma Tiyatrosu’na ziyarette bulunuldu.

 

Gezi programının sonlanmasıyla birlikte Bursa Türk Ocağı ziyareti yapıldı. Ardından serbest zamanlı vakit geçiren öğrenciler Hünkâr Köşkü’nde Bursa Türk Ocağı’nın verdiği iftar yemeğinde yönetim kadrosu ile buluştu.Başkan Prof.DrSelçuk KIRLI, Hars Heyeti Başkanı Prof.Dr.Mustafa CEMİLOĞLU, Hanımlar Kurulu Başkanı Prof.Dr.Alev Sınar UĞURLU ve eşi,İş Adamı Mete TETİK ,Çekirge Temel Lisesi Kurucusu Faruk YÜCER, Yönetim Kurulundan  Av.Nadir ÜLKER, Hamit SARAÇ ve Denetleme Kurulu Başkanı Uludağ Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof.Dr.Mehmet YÜCE’ nin de katıldığı iftar yemeği karşılıklı sohbetler ile devam etti. Fotoğraf çekimi ve vedalaşmanın ardından program noktalandı.

 

Haber: Merve AKSOY

Türkocağı Tv

Türkocağı Tv

Tümü

Türk Ocaklarından Haberdar Olun

Yazarlar

Tümü