Eskişehir'de Mizah Penceresinden Ramazan İklimi Konferansı

12 Temmuz 2015
Eskişehir'de Mizah Penceresinden Ramazan İklimi Konferansı
Eskişehir Türk Ocağı'nın 27 senedir geleneksel hale getirmiş olduğu Ramazan Konferansları devam ediyor.Bu hafta 4.cüsü gerçekleştirilen Ramazan Konferansında "Mizah Penceresinden Ramazan İklimi" konusuyla Uludağ Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Doç.Dr.Mehmet Çelenk dinleyicilerle birlikte oldu.Programa Kuran-ı Kerim tilaveti ile başlandı.Daha sonra konferans konuşmasını yapan Sayın Çelenk özetle şunları söyledi;
 
 
Mizah Penceresinden Ramazan İklimi
 
 
İslam maneviyatının en önemli unsurlarından birisi olan Ramazan ayı ve bu aya mahsus ibadet, adet, gelenek ve bilumum kültürel faaliyetler asırlar boyu gelişerek, olgunlaşarak ve bünyesine yeni güzellikler katarak günümüze kadar gelmiştir. İslam milletleri içinde Ramazan gelenekleri hususunda Osmanlı/Türk kültürünün özel bir yeri vardır şüphesiz. Doğu ve Batı kültürlerini birçok cihetle sentezleyen Osmanlı/Türk kültürü Ramazan ayı ve bağlı hususlarda zengin ve müstesna bir miras oluşturmuştur. Camilerde kılınan teravihler, topluca yapılan iftarlar, her yaştan insana hitap eden Ramazan eğlenceleri, şair ve üdebanın belirli mahfillerde oluşturduğu sohbet ve feyiz halkaları ve sonrasında gelen bayram sevinci zengin bir coğrafyanın ve zengin bir kültürün neticesi olarak günümüze kadar gelmiştir. Haddi zatında bir meşakkat olan Ramazan iklimi bu vesilelerle daha rahat geçmekte, özlenen ve arzulanan bir zaman olarak müminlerin gönlünde yer bulmaktadır.
 
 
Ramazan kültürünün ayrılmaz bir unsuru da Ramazan mizahıdır. Bilindiği üzere Ramazan orucu bedeni bir ibadet olup mevsimine göre oldukça meşakkatli geçebilmektedir. Bu açıdan oruç tutanlarla tutmayanlar arasındaki zarif atışmalar, oruç tutmayanların zaman zaman maruz kaldıkları haller, zengin ramazan sofralarına iştahıyla dahil olan, iştahının kudretiyle şöhret bulan oburlar, oruçlunun hallerini tasvir eden nükteler çokça dillendirilmiştir. Kültür coğrafyamızı oluşturan  Nasreddin hoca, Baba Erenler, Bekri Mustafa vs. meşhur şahsiyetlerin yanında adı sanı bilinmeyen ama bu alana katkı sağlayan la-edri nüktedanlar da çok olmuştur.
 
 
Kültür ve zevk sahibi devlet ricali ve eşraf da iftar sofralarına bu tarz zevatı çağırmak suretiyle zengin bir Ramazan edebiyatının ve mizahının oluşumuna zemin hazırlamışlardır. Bu meclislerde kimisi iştahı, kimisi belağatı, kimisi de zarif espri ve nükteleri ile meclisi şenlendirmiştir. Günümüzde de benzer meclisler tertip edilmekte, Ramazan ikliminin zenginliğine latif nazarların ve şen gönüllerin havası sinmektedir.
 
 
Konferans, Eskişehir Türk Ocağı Başkanı Sayın Prof.Dr. Nedim ÜNAL 'ın, konuşmacı Sayın Doç.Dr.Mehmet Çelenk'e teşekkür plâketi takdim etmesiyle ile sona erdi.
 
 
 
Türkocağı Tv

Türkocağı Tv

Tümü

Türk Ocaklarından Haberdar Olun

Yazarlar

Tümü