Turhal Şubesi Rabia Kadir İçin İmzaya Çağırıyor

04 Ağustos 2015
Turhal Şubesi Rabia Kadir İçin İmzaya Çağırıyor

Turhal Türk ocakları şube başkanı Alparslan Çelik yaptığı basın açıklamasında, Türk Ocakları Genel Merkezimizin talimatı ile Doğu Türkistan’ın sembol ismi Rabia Kadir’in Türkiye’ye giriş yasağının kaldırılması ve kendisine vize verilmesi için imza kampanyası başlatmış bulunmaktayız. Kampanya hem internet üzerinden hem de şubemiz tarafından kurulacak stantlar aracılığıyla sürdürülecektir.
Turhal Türk Ocakları tarafından yapılan açıklamada, “Rabia Kadir, Uygur Türklerinin haklarını müdafaa etmekte ve Çin gibi Türkiye’ye de giriş yasağı bulunmaktadır. Yasağın kaldırılması, Doğu Türkistan’daki insan hakları ihlallerinin Türk ve dünya kamuoyunun gündemine daha örgütlü biçimde taşınmasını sağlayarak Uygur Türklerinin onurlu mücadelesini destekleyecektir” ifadeleri yer aldı. Hedefin hem internet üzerinden hem de ıslak imzalarla 1 milyon imza olduğu belirtilen açıklamada, toplanan imzaların Türkiye Cumhuriyeti’nin yetkili kurumlarına iletileceği açıklandı.
Kampanya sloganının “Doğu Türkistan için, Rabia Kadir için Özgürlüğe "VİZE" ver” olduğu açıklanırken, kampanyaya katılmak isteyenlerin www.turhalturkocaklari.org.tr  ve www.turkocaklari.org.tr/rabiakadiradresini ziyaret etmeleri ya da sosyal medyadan Türk Ocakları Genel Merkezi’nin hesaplarına başvurmaları gerektiği ifade edildi.

Turhal Türk  ocakları şubemizin başlatacağı  “Doğu Türkistan için, Rabia Kadir için Özgürlüğe "VİZE" ver” imza kampanyasına tüm halkımızı davet eder gerekli hassasiyet ve duyarlılık göstermenizi rica eder saygılar sunarız.

Kampanya Tarihleri :

Tarih : 07 Ağustos 2015 Cuma   Saat : 12 : 00 ile 15 : 00 Arası   Yer :  Merkez Camii Mevkii

             07 Ağustos 2015 Cuma   Saat : 17 : 00 ile 23 : 00 Arası   Yer :  Abdullah Gül Parkı

 

Tarih : 08 Ağustos 2015 cumartesi   Saat : 17 : 00 ile 23 : 00 Arası   Yer :  Abdullah Gül Parkı

 

Tarih : 09 Ağustos 2015 Pazar   Saat : 17 : 00 ile 23 : 00 Arası   Yer :  Abdullah Gül Parkı

  

Tarih : 10 Ağustos 2015 pazartesi   Saat : 17 : 00 ile 23 : 00 Arası   Yer :  Abdullah Gül Parkı

 

Tarih : 11 Ağustos 2015 Salı   Saat : 17 : 00 ile 23 : 00 Arası   Yer :  Abdullah Gül Parkı

 

 Tarih : 12 Ağustos 2015 Çarşamba   Saat : 17 : 00 ile 23 : 00 Arası   Yer :  Çarşamba Pazarı Girişi

 

RABİA KADİR KİMDİR?


1947 yılında Doğu Türkistan’da doğdu. Fakir bir çocukluk dönemi yaşadı. En alt kademeden başladığı iş hayatında azmi ve çalışkanlığı sayesinde yükseldi. Artan iş imkanları üzerine, işçi ihtiyacını, Uygur Türklerini işe alarak karşıladı. Urumçi'de, Müslüman kadınları iş hayatına kazandırmak için, 'Bin Ana Projesi'ni yürüttü. BM’nin 4. Dünya Kadınlar Konferansında görev aldı. Uygur kadınlarının kendi işlerini kurmasını destekleyen bir yardım kampanyasını yönetti. Eşi Sıddık Ruzi, 1996'da Çin'den göç etti ve Doğu Türkistan'ın bağımsızlığı için çalışmaya başladı. Bu sırada Rabia Kadir, siyasete atılmak istedi. Kocasının yaptığı açıklamalar yüzünden engellendi. Eşine gazete göndermesi, 'ulusal güvenliği tehlikeye atma suçu sayıdı. Ağustos 1999'da Doğu Türkistan'ın bağımsızlığını savunma ve bunun için mücadele etme suçlamasıyla gözaltına alındı. Mart 2000'de sekiz yıl hapis cezasına çarptırıldı.Aynı zamanda ülkenin en zengin kadını olarak biliniyordu. 6 yıl hapis yattı. Uluslararası Af Örgütü başta olmak üzere, birçok insan hakları kuruluşu insan hakları savunucusu Rabia Kadir'in özgürlüğüne kavuşması için kampanyalar düzenledi. Rabia Kadir, hapisten çıktıktan sonra Türkiye'den beklediği davet gelmeyince ABD'ye yerleşti ve burada sürgün hayatı yaşamaya başladı. Çin devleti onu, bir numaralı devlet düşmanı ilan etti. 2004 yılında, Norveç tarafından ‘Rafto Barış Ödülü’ kendisine verildi. 2006 yılında Nobel Barış ödülüne aday gösterildi. Aynı yıl, Dünya Uygur Kongresi başkanı oldu. Halen dünyanın dört bir yanında Uygur Türklerinin haklarını müdafaa etmekte ve Çin gibi Türkiye'ye de giriş yasağı bulunmaktadır.

Türkocağı Tv

Türkocağı Tv

Tümü

Türk Ocaklarından Haberdar Olun

Yazarlar

Tümü