Aydın Şubesi Gözpınar Şehitlerini Andı

22 Ağustos 2015
Aydın Şubesi Gözpınar Şehitlerini Andı

Aydın Türk Ocağı 22 Ağustos 1922’de işgalci Yunan askerleri tarafından katledilen Gözpınarlıları katliamın yıldönümünde dualarla andı.Tören şehitlerin ruhuna saygı duruşu  ve İstiklal Marşı’mızın okunmasından sonra Türk Ocaklı gençler şehitlik anıtına çelenk sundular. Gözpınar Muhtarı Ünal Günay’ın konuşmasından sonra Yasin-i Şerif okundu. Dua edildi. Türk Ocağı başkanı Dr.Eyüp Doyuran’ın dünü ve bugün yaşananları içeren konuşması ile Şehitlikteki tören sona erdi. Köy meydanında  Gözpınarlıların misafirlere hazırladıkları ikramlar sunuldu.

 

Şube Başkanı Doyuran'ın yaptığı konuşma ise şöyle:

 

"Milli kültürümüz,millete ait değerlerimiz küresel baskıların yanısıra ,kimliksiz aydınların saldırılarıyla yıpratılmaya ve yozlaştırılmaya çalıştırılmaktadır.1980 lerde başlayan PKK terörü ve bu teröre vücud veren kürtçü-bölücü hareket,giderek ülkemizin birlik ve bütünlüğünü tehdit eder boyutlara ulaşmıştır.Türkiye’nin en büyük meselesi haline gelmiştir.Böyle bir ortamda ,Türk Ocaklılar olarak ülkemizin birliği,bütünlüğü,ilerlemesi,milli kültürümüzün geliştirilmesi,yetenekli ve milli şuur sahibi gençlerin yetiştirilmesi,bütün dünya Türklüğünün yüceltilmesi için çalışmaya devam ediyoruz.

 

Tarih eğitimimiz her nedense zayıftır. Bugün de, özellikle bazı çevreler, sistemli bir şekilde tarih bilincini yok etmek, buna bağlı olarak milli kimliği unutturmak ve milli şuuru bastırmak için yoğun bir çaba göstermektedirler. Tarihin bilinçli olarak algılanması, insanlara kim olduklarını, nereden geldiklerini, geçmişte müşterek şekilde hangi maceraları yaşadıklarını, hangi sevinçleri ve hüzünleri paylaştıklarını anlatır.

 

Tarihi bilmek, doğru anlamak ve anlamlandırmak, milli şuur sahibi her Türk aydınının en önemli özelliği olmalıdır.Milletler, haklarına ve geçmişlerine sahip oldukları ölçüde yaşama hakkına ve var olma imkanına sahip olurlar.Türkiye'de milli varlığın korunmasında sorumluluk duygusu taşıyan bütün insanlarımızın bu anlayış içerinde bulunmaları gerekmektedir.

 

Aydın 27 mayıs 1919 da yunan işgaline uğradı.Şehir iki defa yakıldı.96.000 olan bölge nüfusundan 63.700 kişi göçetmek zorunda kalmıştır.19.000 kişi öldürülmüş veya yaralanmıştır. İşgalci Yunan ordusu, sadece Aydın’ı işgal edip yakıp yıkmadı. Köylere de girip ,ruhlarının gereği, katliam yaptılar.

 

Aydın çevresinde 81  Türk köyü yakılmıştır.Bölgemizde binlerce evcil hayvan telef olmuştur. O zamanki adı Araplı olan Gözpınarı Köyü de katliamdan kurtulamamıştır.

 

Şehitlik bizim dinimizin kutsallarındandır. Her dinin kendisine göre bir "kutsanmış ölüm" anlayışı vardır. Şehitliğin, Kuran'da açık, net ve kapsayıcı bir tarifi vardır. İnanırız ve biliriz ki, Allah yolunda ölenler, din, devlet, vatan, millet için ölenler şehittir. 22 Ağustos 1922’de Yunan işgalci ordusunca katledilen  Şehit Araplı-Gözpınarlıları rahmetle anıyoruz.

 

Aldanmak, affetmek, unutmak yarınlarda vatan çocuklarının hayatlarını ve geleceklerini tehlikeye sokan böylesi ihmal ve tavizlere kimsenin hakkı yoktur ve kimsenin de tahammülü yoktur. Türk Milletine karşı işlenmiş ihanetleri, saldırıları affetmeye kimsenin hakkı yoktur. Düşman asla unutmamakta, affetmemektedir.

 

Hiçbir taviz, azgınlaşmış şer ve ihanet cephesini tatmin etmiyor. Hainler ayrım yapmaksızın insanımızı öldürüyor. Ülkemizin belli bölgelerini bölmeyi hedeflediklerini açıkça ilan ediyorlar. Buna karşılık, bunca acıya ,böylesine alçakça tahriklere rağmen Türk Milleti ağırbaşlılığını korumaya devam etmektedir.

 

Çözüm terk etmemek, vazgeçmemek, sonuna kadar ,gerekiyorsa sonsuza kadar mücadeleye devam etmektir."

Türkocağı Tv

Türkocağı Tv

Tümü

Türk Ocaklarından Haberdar Olun

Yazarlar

Tümü