Salihli Şubesinden Andımız Açıklaması

08 Eylül 2015
Salihli Şubesinden Andımız Açıklaması

Salihli Türk Ocakları İlçe Sekreteri Gündüz Aydın yaptığı yazılı açıklamada,  çözüm sürecinin fiyasko olduğunu anlayanlar, zamanında bu sürece katkı olsun diye okullarımızdan kaldırılan Andımız’ın tekrar iade edilmesini ve okunmasını istedi.

 

Okulların açılmasına az bir zaman kala öğrencilerimizin yeniden “Ne mutlu Türk’üm diyene” diyebilmesi gerektiğini ve bunun milli bir ihtiyaç olduğunu belirten Aydın şunları söyledi:

“Son günlerde ülkemizde yaşanan olaylar karşısında milli birlik ve beraberliğimizi güçlendirmemiz ve Türk-İslam Ülküsü çerçevesinde birleşmemiz gerekmektedir. Tarihimizi, kültürümüzü, sosyal yapımızı sağlam kılmanın yolu milli olmaktır. Çözüm süreci adına terör örgütü ve onun uzantıları ile yapılan anlaşmalar birlik ve beraberliğimize zarar verdiği gibi bu sürece hiçbir katkı sağlamamıştır. Verilen tavizler  terör örgütünü şımartmış ve çözüm süreci fiyasko ile sonuçlanmıştır. Bunu, devletimizin bütün kademelerinde bulunan yöneticilerin anlaması  ve çözüm sürecinin nihayete erdirilmesi “Zararın neresinden dönersen kârdır” anlayışı ile olumludur. Bunun için o süreç içinde verilen yanlış kararlar yeniden gözden geçirilmeli ve ilk olarak okullarımızda okutulan Andımız iade edilmelidir.

 

Andımız’ın öğrenciler üzerinde önemli bir olumlu etkisi vardır. Her sabah söylenen bu sözler hızla dejenere yapılan neslimizin milli kimliğe ulaşmasında  önemli katkılar sağlamaktadır. Andımız’ın her kelimesi, her cümlesi yeniden yüreklere, beyinlere nakşedilmeli bu şekilde öze dönüş seferberliği başlatılmalıdır. Millilikten uzaklaşan gençliğimiz, geleceğimiz için tehlikedir.

 

1933 yılında okullara giren öğrenci andının yazarı ve fikir babası Atatürk döneminin Milli Eğitim Bakanı Dr. Reşit Galip’tir. Reşit Galip 23 Nisan sabahı çocuklarıyla bayramlaşması sırasında kullandığı kelimelerden bir ant yazar. Afet İnan'ın anılarına göre; 1933'ün 23 Nisan Çocuk Bayramı'nda, dönemin Eğitim Bakanı Reşit Galip, Çankaya Köşkü'nde Atatürk'ün yanına gelerek,"Sabahleyin ilk bayramlaşmayı kızlarımla yaptım. Onlara bir şeyler söylemek istediğim vakit, bir and meydana çıktı. İşte Cumhuriyetimizin 23 Nisan çocuklarına armağanı bu ant" der. Böylece Öğrenci Andı'nın ilk versiyonu Atatürk'e sunulur ve okullarda okunmaya başlar.

 

Öğrenci andında yer alan her sözde ve anlamında Türk millî eğitiminin amacının özü vardır. And’da geçen her sözün ve ettikleri yeminin anlamı öğrencilere önemli bir kimlik kazandırmaktadır. Öğrenciler, okul içinde ve okul dışındaki hayatlarında, her sabah söyledikleri and’a göre hareket ederek “doğru” ve “çalışkan” olmayı, küçükleri korumayı, büyükleri saymayı, Yurdunu ve Milletini özünden çok sevmeyi, yükselmeyi ve ileri gitmeyi “ülkü” edinmeyi öğrenmekte;  Atatürk’ün açtığı yolda, gösterdiği hedefe durmadan yürümeyi, yeri gelince varlığını, Türk varlığına armağan edebilmeyi sürekli tekrarlayarak yüreğine nakşetmektedir.

Türkocağı Tv

Türkocağı Tv

Tümü

Türk Ocaklarından Haberdar Olun

Yazarlar

Tümü