Niğde Şubesinden Afganistan Türklüğüne 232 Kurban

09 Ekim 2015
Niğde Şubesinden Afganistan Türklüğüne 232 Kurban

Niğde Türk Ocağı Şubesi olarak 2015 yılı Kurban Bayramı öncesinde “Turan İçin Kurban Vakti – Bizi Bekleyenler Var” sloganıyla Kurban Bayramında, isteyenlerin kurbanlarının Afganistan’da kesilip oradaki soydaşlarımıza dağıtılacağını duyurmuştuk. Turan coğrafyasındaki manevi bağları güçlendirecek olan bu gönül seferberliğine birçok kişi desteğini esirgememiş ve Türkiye’den Afganistan’daki soydaşlarımıza, 232 Kurbanımızın dışında maddi yardımlarımız ve hediyelerimiz de ulaşmıştır. Niğde Türk Ocağı’ndan Fatih Yücel, Gazi Karabulut ve Turgay Düğen’in oluşturduğu üç kişilik grup 20 Eylül 2015 tarihinde Afganistan’ın başkenti Kabil’e ulaşmışlar ve burada Afganistan bürokrasisinde yer alan önemli Türkmen temsilcilerle Afganistan’daki genel gelişmeler üzerine bilgi alışverişinde bulunmuşlardır. İki gün süren Kabil ziyaretinin ardından Mezar-ı Şerif’e geçen grubumuz buradan da Cevizcan vilayetine geçmiştir. Burada Cevizcan Valisi makamında ziyaret edilmiş, kendisiyle bölgedeki gelişmeler ile ilgili görüşmeler gerçekleştirilmiştir. Cevizcan vilayetinin merkezi olan Şibirgan’da bölgedeki Türkmenlerin soydaşları ve tarihi kökleri ile bağlarını güçlendirmek amacıyla kurulan “Oğuzlar Derneği” ve  General Raşid Dostum’un liderliğindeki “Cümbüş-i Milli Partisi’nin Gençlik Kolları Başkanlığı” ziyaret edilmiştir.

 

22 Eylül akşamı Türkmen ve Özbeklerin yaşadığı Andhkoy ilçesine geçen grubumuz Arife Günü Türkiye’deki hayırseverlerin vermiş oldukları paraları 20 dolar olarak ayırarak zarflara konulmuş ve bölgedeki muhtarların önceden belirlemiş olduğu ihtiyaç sahibi 62 aileye, evleri tek tek ziyaret edilerek elden ulaştırılmıştır. Aile ziyaretleri sırasında çocuklarda unutulmamış, onlara da yerel para cinsinden bayram harçlıkları da verilmiştir. Aynı zamanda oradaki soydaşlarımızla sohbet edilmiş, dertleri dinlenmiş ve Türkiye’deki kardeşlerinin selamları iletilmiştir. Ayrıca, bölge okullarından durumu en kötü olan okula 1000 dolar nakit yardımında da bulunulmuştur.

 

Kurban Bayramının birinci gününde bayram namazının ardından özenle hazırlanmış kurban kesim alanında bir araya gelinerek dualar edilmiş ve tekbirlerle kesim işlemine başlanmıştır. Her bir kurbanın kesimi esnasında toplu olarak vekâletlerin devredildiği kişi Kasaplara tek tek vekâletleri isimleri zikrederek vermiş ve her bir kurban üzerinde kurban sahibinin adı ile fotoğraflanmış ve kamera kaydı yapılmıştır. Kesimlerin hemen ardından parçalama işlemi gerçekleşmiş olup, etler üçer kiloluk poşetler halinde itina ile paketlenmiştir. Kurban etlerinin dağıtımı ise son derece adil ve titiz bir şekilde gerçekleştirilmiştir. Andkhoy bölgesindeki muhtarların destekleri ile Kurban öncesinde yaklaşık binin üzerinde ihtiyaç sahibi haneler belirlenmiş ve bu hanelere Bayram günü dağıtımdan pay alabilecekleri imzalı kâğıtlar dağıtılmıştır. Türk bayrağı, Afganistan bayrağı ve ocağımızın simgesi olan Bozkurt resminin bulunduğu kağıtlarda mahalle ismi, muhtarın ismi ve imzası, hane sahibinin adı, kurban alanına geleceği saat özellikle belirtilmiştir. Yedi farklı mahalleye etlerini almaları için farklı saatler belirlenmiş ve bu saatlerde ellerindeki imzalı kâğıt ile gelen herkese üç kiloluk et paketinden birer adet verilmiştir. Kesim işlemi devam ederken Türkiye’deki bazı hayırseverlerin desteği ile alınmış oyuncaklar, bölgedeki çocuklara dağıtılmıştır. Gün sonunda 232 kurbanın kesim ve dağıtım işleminin bitmesinin ardından Türkiye’den giden arkadaşlarımız 25 Eylül günü Türkiye’ye dönmüşlerdir.

Türkocağı Tv

Türkocağı Tv

Tümü

Türk Ocaklarından Haberdar Olun

Yazarlar

Tümü