17.10.15 K.Maraş Türk Ocağı: Büyük Ortadoğu Yangını ve Türkiye

15 Ekim 2015

Gazi Üniversitesinden Doç. Dr. Mehmet Âkif Okur’un sunacağı konferansın konusu, “Büyük Ortadoğu Yangını ve Türkiye.”

 

Kahramanmaraş Türk Ocakları yeni faaliyet dönemini, geçen yılda da olduğu gibi, yine bir Ortadoğu konferansıyla açıyor.

 

Şube Başkanı Av. Kemal Yavuz, yaptığı açıklamada,17 Ekim Cumartesi günü saat 19.00’da Necip Fazıl Kültür Merkezinde gerçekleştirilecek olan konferansın, gerek Ortadoğu coğrafyasında ve sınırlarımızda, gerekse ülkemizdeki son gelişmeler dolayısıyla çok önem taşıdığını belirtti.

 

Başkan Yavuz, Türk Ocakları’ının, yüz yılı aşan tarihiyle, bu yıl da güncel siyasetin üstünde kalarak, millî ve kültürel meselelerde konferans, panel ve haftalık sohbetler düzenlemeye devam edeceğini vurguladı. Haftalık sohbetlerini bu sene Öğretmenevinin yanındaki Kıraathane bölümünde icra edeceklerini ekledi.

 

 

Ortadoğu konusunda uzman olan Doç. Dr. Mehmet Âkif Okur’un özgeçmişi şöyle:

 

2000 yılında Boğaziçi Üniversitesi, İİBF, Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bölümü’nden mezun oldu. Gazi Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü’nde, “Hegemonya Yaklaşımları Çerçevesinde Bir Dış Politika aracı olarak İnsan Hakları” başlıklı çalışmasıyla yüksek lisansını, “Hegemonya ve İmparatorluk Tartışmaları Bağlamında Irak Savaşı’nın Politikası” başlıklı teziyle de 2008’de doktorasını tamamladı. 2010 yılında Uluslararası İlişkiler Doçenti unvanını kazandı.Erasmus Programı Çerçevesinde İtalya’da lisans üstü düzeyde ders verdi.Çin’in Şangay şehrindeki Fudan Üniversitesi’ne “Dünya Düzenindeki Değişimler ve Ortadoğu” konulu konferans vermek üzere davet edildi.Amerikan Georgia State University ve Middle East Institute’de misafir öğretim üyesi olarak Ortadoğu üzerine çalışmalar yaptı.Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nde, Uluslararası İlişkilerde Temel Kavram ve Gelişmeler, Gazi Üniversitesi, İİBF, Uluslararası İlişkiler Bölümü’nde Türkçe ve İngilizce dillerinde Uluslararası Politika ve Uluslararası İlişkiler Teorileri derslerini verdi.Ortadoğu ve Orta Asya Çalışmaları, Amerikan Dış Politikası ve Uluslararası Politik Ekonomi Okur’un temel ilgi alanları arasında yer almaktadır.Ulusal ve Uluslararası toplantılarda sunduğu tebliğlerin yanı sıra bilimsel dergilerde yayınlanmış çok sayıda makalesi bulunmaktadır.

Türkocağı Tv

Türkocağı Tv

Tümü

Türk Ocaklarından Haberdar Olun

Yazarlar

Tümü